Kopalnia
Aktualności
Czwartek, 30 kwietnia 2020 21:32

Żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają

Od pięćdziesięciu siedmiu dni żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej walczą w obronie swojej społeczności przed skutkami koronawirusa. W tym tygodniu najważniejsze działania dotyczą Domów Pomocy Społecznej.

Pobieranie wymazów
Na wniosek Wojewody Małopolskiego, od 3 kwietnia do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej 11 MBOT wydzieliła 2 trzyosobowe zespoły do pobierania wymazów od osób, które znajdują się w kwarantannie. Dodatkowo od 27 kwietnia kolejne dwa zespoły, wsparte o pojazd sanitarny i kierowcę z 6 Brygady Powietrznodesantowej, pobierają wymazy od pracowników DPS.

Wymazy pobierane są przez zespół, w skład którego wchodzą ratownik medyczny, kierowca oraz osoba asystująca - mówi chor. Henryk WIERTEK, specjalista Grupy Zabezpieczenia Medycznego 11 MBOT. – Dziennie wykonujmy około 50 wymazów osobom przebywającym w kwarantannie i około 100 wymazów pracownikom DPS. Wymazy realizowane są przez siedem dni w tygodniu – dodaje.

Wsparcie i pomoc
Pobieranie wymazów to tylko część zaangażowania małopolskiej Brygady w pomoc lokalnej społeczności. Pierwszym zadaniem było działanie na rzecz Straży Granicznej poprzez wzmocnienie południowej granicy Rzeczypospolitej na przejściach w Winiarczykówce i Chochołowie oraz wzmocnienie lotniska w Balicach.

- Obecnie wykonujemy zadania na rzecz samorządów pomagając w transporcie żywności i środków materiałowych. Dodatkowo w Krakowie wspólnie z Policją działamy w zakresie monitorowania przestrzegania warunków kwarantanny na terenie powiatów Małopolski. Na tym kierunku działają głównie żołnierze
z ukończonym kursem kwalifikowanej pomocy przedmedycznej – mówi Dowódca Brygady płk Krzysztof GONCERZ. - Aby pomóc naszym małym Ojczyznom nawiązaliśmy kontakt z wszystkimi gminami województwa małopolskiego i przekazaliśmy informacje w jaki sposób uzyskać natychmiastową pomoc od Obrony Terytorialnej.

Jednym z priorytetowych zadań jest opieka nad weteranami walk o wolną Polskę z Drugiej Wojny Światowej. Zgodnie ze swoją dewizą „Zawsze gotowi, zawsze blisko” terytorialsi na bieżąco monitorują potrzeby i samopoczucie swoich starszych kolegów w mundurach.

Brygada utrzymuje w stałej gotowości do działania Zespół Interwencji Kryzysowych uruchamiany w przypadku zakłócenia funkcjonowania DPS - mówi Zastępca Dowódcy Brygady ppłk Jerzy KLOCEK. - Liczymy się także z potrzebą wsparcia Straży Pożarnej w przypadku powstania zagrożenia pożarowego na terenie Małopolski – dodaje.materiały prasowe 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl