Aktualności
Niedziela, 11 sierpnia 2013 16:37

Znamy laureatów Sabałowych Bajań

BUKOWINA TATRZAŃSKA. W tegorocznej edycji Sabałowych Bajań wzięło udział 46 gawędziarzy, 54 instrumentalistów 39 śpiewaków solistów, 45 grup śpiewaczych, 3 starostów weselnych oraz jeden drużba weselny. W festiwalu wzięli udział mieszkańcy województw małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego.
Protokół z posiedzenia komisji oceniającej przesłuchania konkursowe odbywające się w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 47. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, które odbyły się w dniach 7 - 11 sierpnia 2013 r.

Komisja w składzie: mgr Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, dr Artur Czesak - językoznawca, mgr Benedykt Kafel - etnograf, mgr Dorota Majerczyk - etnolog, dr hab. Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy po przesłuchaniu i gruntownej ocenie - zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie - 188 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych, w tym: 46 gawędziarzy (26 dorosłych, 11 młodzieżowych, 9 dziecięcych); 54 instrumentalistów (25 dorosłych, 17 młodzieżowych, 12 dziecięcych); 39 śpiewaków solistów (29 dorosłych, 6 młodzieżowych, 4 dziecięcych); 45 grup śpiewaczych (35 dorosłych, 7 młodzieżowych, 3 dziecięcych); 3 starostów weselnych oraz 1 drużbę weselnego postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Konkurs gawędziarzy
Kategoria dorosłych

osiem równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują:
- Michał Matys z Białki Tatrzańskiej wraz z dodatkową nagrodą w postaci „Bukowiańskiego Buka” za wybitną prezentację (ufundowaną przez Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”);
- Anna Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego wraz z dodatkową nagrodą im. prof. dr. hab. Józefa Bubaka w postaci dyplomu, dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu (ufundowaną przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu);
- Helena Łasut z Rajczy, wraz z pozaregulaminową nagrodą im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego;
- Jadwiga Trebunia-Tutka z Szaflar;
- Andrzej Adamczyk z Szaflar;
- Józefa Sordyl z Korbielowa;
- Stanisław Kurek z Koniny;
- Katarzyna Grobarczyk-Piekło z Zubrzycy Górnej

siedem równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują:
- Józef Niesyt z Jasienicy;
- Zofia Michałek z Dobrej k. Limanowej;
- Cecylia Korban z Nidy;
- Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej;
- Stefania Buda z Nosówki;
- Barbara Sroczyńska z Baranowa Sandomierskiego;
- Józef Pitoń z Kościeliska.

cztery równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:
- Anna Gil z Szaflar;
- Krystyna Połomka z Dąbrówki Wielkopolskiej;
- Barbara Kosobucka z Zalasu;
- Helena Masłowska z Szerokiej.
sześć równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:
- Otylia Rusek z Szerokiej;
- Krystyna Olszewska z Szerokiej;
- Anna Krypczyk z Rybnika;
- Andrzej Rusnak z Rzepisk;
- Zbigniew Przychodzki z Szczawnicy;
- Anna Put z Poręby Spytkowskiej.

Stanisław Ptaszek z Pasierbca jako laureat pierwszego miejsca w ubiegłorocznym konkursie gawędziarzy, w tym roku – zgodnie z regulaminem – wystąpił poza konkursem.

W konkursie gawędziarzy nagrody pieniężne do wysokości 5000 zł zostały ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Nagrodę pieniężną dla Heleny Łasut ufundował Józef Hodorowicz-Sewców.

Kategoria młodzieżowa
dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:
- Patrycja Ogorzałek z Mszalnicy, wraz z nagrodą im. Stanisława Chowańca-Suchowiana dla młodego wyróżniającego się gawędziarza w postaci dyplomu;
- Szymon Gigoń z Zawoi

cztery równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują:
- Kamil Basta z Kadczy;
- Monika Radecka z Kacwina;
- Dawid Rola z Boguszyc;
- Anna Cieśla z Rajczy

pięć równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują:
- Andrzej Szaflarski z Szaflar;
- Jakub Siedlarz z Boguszy;
- Paweł Waras z Łopusznej;
- Jadwiga Łaś z Szaflar;
- Piotr Pyrdoł z Zabrzeży

Kategoria dziecięca
pierwszego miejsca nie przyznano

dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:
- Michał Zubek z Brzegów;
- Magdalena Szatanik z Rajczy

cztery równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:
- Marcin Dusza z Odrowąża Podhalańskiego;
- Magdalena Bukowska z Bukowiny Tatrzańskiej;
- Julia Górka z Mszalnicy;
- Łukasz Bryja z Łapsz Niżnych.
trzy wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:
- Karolina Fąfrowicz z Szaflar;
- Izabela Ciszek z Szaflar;
- Aleksandra Domijan z Frydmana.

Konkurs instrumentalistów
Kategoria dorosłych

sześć równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują:
- Sylwester Fic z Łapsz Niżnych (skrzypce);
- Stanisław Wodnicki z Katowic (harmonia polska);
- Bernard Frącek ze Zbąszynia (klarnet);
- Władysław Obrzut ze Stróż (heligonka);
- Andrzej Lasak ze Skrzypnego (skrzypce);
- Józef Różyński z Bochni (heligonka)

dziewięć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują:
- Antoni Gluza ze Szczyrku (dudy, fujarka, okaryna, heligonka);
- Kazimierz Pudzisz z Klikuszowej (skrzypce);
- Bronisław Kaczor z Poręby Wielkiej (skrzypce);
- Franciszek Krzysztofiak z Koniny (skrzypce);
- Jan Kubik z Krościenka n. Dunajcem (skrzypce);
- Kazimierz Wiśniowski ze Strzyżowa ( harmonijka ustna);
- Emanuel Orlewicz z Rudołowic (cymbały);
- Andrzej Jędryczka z Przysieki (cymbały);
- Anna Mrożek z Nowego Targu (złóbcoki)

osiem równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:
- Bogusław Wójcik z Porąbki Uszewskiej (piszczałka);
- Sławomir Kukuc z Zakopanego (skrzypce);
- Franciszek Tabaszewski z Gdańska (heligonka);
- Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza (heligonka);
- Adam Kocerba z Działoszyc (harmonia polska);
- Jakub Guzik z Juszczyna (skrzypce);
- Andrzej Makoś z Zawoi (skrzypce);
- Michał Kossek z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce).
dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:
- Paulina Gryglak z Łapsz Niżnych (skrzypce);
- Joanna Jezierczak z Czarnej Góry (skrzypce)

Kategoria młodzieżowa
dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:
- Maria Majerczyk z Chabówki (skrzypce);
- Agnieszka Nowak z Podrzecza (klarnet, skrzypce)

pięć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują:
- Agata Korban z Dębskiej Woli (skrzypce);
- Anna Trebunia-Tutka z Zakopanego (złóbcoki);
- Mikołaj Taberski z Przyprostyni (kozioł);
- Janusz Turza z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce);
- Kacper Ceremuga z Juszczyna (skrzypce).
pięć równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują:
- Iwona Waluś ze Szczyrku (okaryna, heligonka);
- Jerzy Mąka z Brzegów (skrzypce);
- Jakub Złahoda z Czarnej Góry (skrzypce);
- Anna Plucińska z Jurgowa (skrzypce);
- Kamil Bratkowski z Dursztyna (skrzypce).
trzy równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:
- Wiktoria Krawczyk z Łopusznej (skrzypce);
- Przemysław Zadora z Brzegów (skrzypce);
- Tomasz Budz z Murzasichla (piszczałki)

Dwie równorzędne nagrody specjalne wraz z kwotami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:
- Kacper Malisz z Męciny Małej (skrzypce) za bardzo interesującą interpretację melodii własnego regionu oraz technikę gry;
- Lidia Biały ze Świlczy (skrzypce) za technikę gry oraz interesujące opracowanie melodii własnego regionu.

Kategoria dziecięca
cztery równorzędne pierwsze miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:
- Paweł Majerczyk z Zakopanego (dudy, złóbcoki);
- Grzegorz Dziadoń z Rzepisk (skrzypce);
- Weronika Kurowska ze Szczyrku (fujarka, okaryna, skrzypce);
- Marta Kosecka z Rojówki (skrzypce).

drugiego miejsca nie przyznano

cztery równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:
- Szymon Wyrostek z Cichego (skrzypce);
- Bartosz Kluj z Dąbrówki Wielkopolskiej (skrzypce);
- Wiktoria Sąder z Szaflar (skrzypce);
- Olga Lauba ze Zbąszynia (dudy)

cztery równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:
- Wojciech Marek ze Skawicy (heligonka);
- Artur Bratkowski z Dursztyna (skrzypce);
- Martyna Sołtys z Jurgowa (skrzypce);
- Maksymilian Tyżyk z Frydmana (skrzypce)

Konkurs śpiewu solowego
Kategoria dorosłych

dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują:
- Zofia Sordyl z Korbielowa;
- Józef Kapołka z Łapsz Niżnych.
siedem równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:
- Dorota Adamczyk z Szaflar;
- Krzysztof Ryndak z Siedliszowic;
- Emilia Czeluśniak z Wójtowej;
- Wojciech Sułkowski z Podegrodzia;
- Danuta Surmacz z Komborni;
- Anna Kaciczak z Poręby Wielkiej;
- Stefan Dydak z Rogoźnika.
jedenaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi
w wysokości po 100 zł otrzymują:
- Anna Dunat z Pewli Wielkiej;
- Julianna Adamek z Pewli Wielkiej;
- Marcin Cichoń z Lubatowa;
- Zofia Rogala z Tomaszowic;
- Katarzyna Kozik z Boguszyc;
- Maja Dziedzic ze Szczyrku;
- Marianna Śmiłowska z Daleszyc;
- Elżbieta Makoś z Zawoi;
- Katarzyna Sikorska z Piwnicznej-Zdroju;
- Maria Łakomiec z Leśnej;
- Krystyna Beszterda z Podrzewia.
dziewięć równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:
- Artur Majerczak z Krościenka n. Dunajcem;
- Helena Gołąb z Rudołowic;
- Krystyna Mochocka z Woli Jachowej;
- Dominika Trębacz z Baranowa Sandomierskiego;
- Zofia Kordecka z Brzeska;
- Alicja Goraus z Szerokiej;
- Łucja Niemiec z Dąbrówki Wielkopolskiej;
- Wanda Piekarska z Łabędziowa;
- Maria Wiśniowska ze Strzyżowa.

Kategoria młodzieżowa
pierwsze miejsce wraz z małą spinką góralską oraz nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje:
- Dawid Bobak z Odrowąża Podhalańskiego.

trzy równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
150 zł otrzymują:
- Aleksandra Solarska z Baranowa Sandomierskiego;
- Dorota Węglarczyk z Krakowa;
- Agnieszka Jarząbek z Łopusznej.

trzeciego miejsca nie przyznano.

dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:
- Agata Szulc z Przyprostyni;
- Jakub Król z Białkowic.

Kategoria dziecięca
dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:
- Jakub Jasiński z Męciny;
- Julita Kapołka z Łapsz Niżnych

dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:
- Weronika Nowak z Moszczenicy;
- Natalia Bartol z Bukowiny Tatrzańskiej.

Konkurs śpiewu grupowego
Kategoria dorosłych

siedem równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł otrzymują grupy śpiewacze:
- żeńska „Białcanki” z Białki Tatrzańskiej;
- żeńska „Krościencanki” z Krościenka n. Dunajcem;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej;
- męska Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju;
- męska „Pogórzanie” z Jastrzębi;
- mieszana Zespołu Regionalnego im. J. Malinowskiego ze Szczawnicy;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej k. Korzennej

dziewięć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują grupy śpiewacze:
- duet Lidia i Maria Błachut z Łapsz Niżnych;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Pieniny” z Krościenka n. Dunajcem;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Brzegowianie” z Brzegów;
- żeńska Koła Gospodyń Wiejskich „Zawojanki” z Zawoi;
- żeńska „Wolanecki” z Dębskiej Woli;
- żeńska z Boguszyc;
- męska „Bolęcanie” z Bolęcina;
- żeńska „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego;
- męska Zespołu Regionalnego „Zbyrcok” z Juszczyna;
osiem równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują grupy śpiewacze:
- żeńska karczmy „Pod Stancyjom” z Bukowiny Tatrzańskiej;
- żeńska „Zbójecko Familia” z Czarnego Dunajca;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Zbyrcok” z Juszczyna;
- żeńska z Jurgowa;
- żeńska „Lubatowianie” z Lubatowa;
- żeńska „Koninianki” z Koniny;
- żeńska „Dalmarjanki” z Daleszyc;
- żeńska z Dębicy

siedem równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze:
- żeńska „Słomcanki” z Mszany Dolnej;
- żeńska „Dąbrowszczanka” z Dąbrówki Wielkopolskiej;
- żeńska „Rogozianki” z Rogoźnika k. Będzina;
- żeńska „Potakowianki” z Potakówki;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Studzieńczanie” ze Studzionki;
- żeńska Zespołu Góralskiego „Hamernik” z Krakowa;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Leśnianie” z Leśnej

Przyznano również dodatkowe nagrody rzeczowe: grupie śpiewaczej „Białcanki” z Białki Tatrzańskiej, vouchery ufundowane przez Studio Urody „Estetica” oraz grupie śpiewaczej „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, bony konsumpcyjne ufundowane przez karczmę „Szarotka”.

Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymali:
- męska Zespołu Regionalnego „Pomorzany” z Olkusza;
- mieszana Zespołu Regionalnego „Wójtowiacy” z Wójtowej;
- żeńska Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Rajczańska” z Rajczy;
- mieszana z zespołu „Druga Młodość” z Szerokiej

Kategoria młodzieżowa
pierwszego miejsca nie przyznano

drugie miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje grupa śpiewacza:
- żeńska Zespołu Regionalnego „Zbójnik” z Zawoi.

trzy równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują grupy śpiewacze:
- żeńska Zespołu Regionalnego „Młodzi Lubatowianie” z Dukli;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Mali Gronkowianie” z Gronkowa;
- żeńska Zespołu Gminnego „Watra” z Czarnego Dunajca

trzy równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze:
- żeńska Zespołu Regionalnego „Odrowążanie” z Odrowąża Podhalańskiego;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Mali Rudnianie” z Rudna;
- żeńska „Fiyrloki” z Łącka

Kategoria dziecięca
pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci korali otrzymuje grupa śpiewacza:
- dziewczęca Zespołu Regionalnego „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.
drugie miejsce wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymuje grupa śpiewacza:
- dziewczęca Zespołu Regionalnego „Mali Miętusianie” z Miętustwa
trzeciego miejsca nie przyznano.

Wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje: duet dziewczęcy z Brzegów.

Konkurs śpiewu drużbów weselnych i pytacy
pierwsze miejsce wraz z dużą spinką góralską i nagrodą pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje: drużba Józef Tokarczyk z Mordarki.

Konkurs na mowę starosty weselnego
pierwsze miejsce wraz z dużą spinką góralską i nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje Stanisław Źrałka z Piwnicznej-Zdroju

dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują:
- Stanisław Bachleda z Bukowiny Tatrzańskiej;
- Mieczysław Połomka z Dąbrówki Wielkopolskiej.

Komisja z zadowoleniem stwierdza, że w bieżącym roku w „Sabałowych Bajaniach” wzięło udział bardzo wielu wykonawców z obszaru całej Polski.

Jak czytamy w protokole - "poziom wykonawczy w poszczególnych konkurencjach był wysoki, dobór repertuaru i charakter wykonawczy zgodny z tradycją własnego regionu. Na uwagę zasługuje udział w 47. „Sabałowych Bajaniach” wielu zdolnych dziecięcych wykonawców, którzy stanowią gwarancję kontynuacji przekazu rodzimej tradycji. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach pojawi się więcej uczestników w konkurencjach: pytacy, drużbów i starostów weselnych".

Komisja dziękuje organizatorom 47. „Sabałowych Bajań”, - "szczególnie pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury na czele z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem – za ogrom pracy, troskę okazywaną uczestnikom i wyjątkowo serdeczną atmosferę. Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Stanisławowi Sularzowi i Januszowi Łukaszczykowi za atrakcyjny sposób prowadzenia imprezy. Równie serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy przyczynili się do uświetnienia festiwalu".

opr.s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl