Aktualności
Środa, 17 grudnia 2014 13:39

Zmiany w ratownictwie medycznym

Krótszy czas dojazdu do pacjenta – taki jest efekt zmian w godzinach stacjonowania karetek w Małopolsce. Od 1 listopada 2014 roku w 15 miejscach w naszym regionie zespoły Ratownictwa Medycznego stacjonują o cztery godziny dłużej.
Zmiany wprowadzone 1 listopada zakładają, że w 15 miejscach karetki dyżurują nie 12, a 16 godzin, do godz. 23-ciej a nie jak wcześniej – do 19-tej. Dłuższy czas ich działania sprawił, że ogólna liczba interwencji z czasem dojazdu karetki przekraczającym ustawowe normy zmniejszyła się w ciągu miesiąca od wprowadzenia zmian o 1,3 proc. w skali całego województwa. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko godziny między 19-tą a 23-cią, to liczba wyjazdów przekraczających maksymalny czas dojazdu zmniejszyła się aż o 3,4 proc. Skrócenie czasu dojazdu dotyczy wszystkich obszarów działania,
w których wydłużone zostały godziny stacjonowania karetek.

Zmiany wprowadzone w listopadzie 2014 roku bezpośrednio miały wpływ na 43 gminy. W 23 z nich w wyniku wydłużenia czasu działania ZRM zmniejszyła się liczba wyjazdów przekraczających maksymalny czas dotarcia na miejsce zdarzenia w godzinach
19 – 23.

Wydłużenie czasu działania wybranych 15 ZRM w listopadzie, jest częścią zmian systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne zainicjowanych 1 kwietnia 2014 roku, kiedy to wprowadzono modyfikację w liczbie, rozmieszczeniu i rodzaju zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa małopolskiego.

Ocenie efektów zmian wprowadzonych 1 kwietnia br. służy porównanie liczby wyjazdów zrealizowanych w listopadzie 2013 roku oraz w listopadzie 2014 roku.

Ogólna liczba wyjazdów przekraczających maksymalny czas dotarcia na miejsce zdarzenia w listopadzie 2014 była niższa o 704 wyjazdy w stosunku do listopada 2013 r., czyli przed wprowadzeniem zmian w liczbie i rozmieszczeniu Zespołów Ratownictwa Medycznego na terenie województwa (1 kwietnia 2014 r.) oraz wydłużeniem czasu działania niektórych karetek. Jest to blisko o 5 % mniej globalnej liczby przekroczeń czasu dotarcia ZRM na miejsce zdarzenia w porównaniu do listopada 2013 roku.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl