Allmedica
Aktualności
Wtorek, 2 sierpnia 2016 10:16

Zmarł kardynał Macharski

Z Krakowa nadeszła smutna wiadomość o śmierci kardynała Franciszka Macharskiego. Kilka tygodni temu ks. kardynał uległ wypadkowi podczas spaceru. Zmarł dziś rano w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Miał 89 lat. Ksiądz kardynał był metropolitą krakowskim przez blisko trzy dekady.
Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie. W czasie okupacji hitlerowskiej uczęszczał na tajne komplety. Po wojnie 18-letni Franciszek wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego.

2 kwietnia 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk księcia metropolity Adama Sapiehy. Przez sześć lat do 1956 r. był wikarym w parafii pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Kozach koło Bielska-Białej. Później studiował we Fryburgu w Szwajcarii, gdzie uzyskał doktorat z teologii pastoralnej. W latach 1970-78 był rektorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

30 grudnia 1978 r.papież Jan Paweł II powołał ks.Franciszka Macharskiego na metropolitę krakowskiego. 6 stycznia 1979 r. otrzymał sakrę biskupią. Jego zawołaniem biskupim stały się słowa "Jezu, ufam Tobie". W tym samym roku, 30 czerwca Jan Paweł II nadał bp Macharskiemu godność kardynalską.

Był Kawalerem Orderu Uśmiechu, a w 2000 r. otrzymał tytuł Małopolanina Roku. Był także honorowym obywatelem wielu miast m.in. Chorzowa, Nowego Targu, Wadowic, Mszany Dolnej. Otrzymał doktoraty honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a także Katolickiego Uniwersytetu w Taipei na Tajwanie i Uniwersytetu Adamson w Manili na Filipinach.

Jedyne świeckie odznaczenie, jakie przyjął, to najwyższe niemieckie odznaczenie dla obcokrajowców, nadane mu przez prezydenta Niemiec Johannesa Raua za działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego - Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą.


opr.s/ zdj. T. Warczak
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Cracov Fashion Week
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl