Aktualności
Piątek, 3 kwietnia 2020 13:54

Zbierają na respiratory

W obliczu rozwijającej się pandemii koranowirusa organizowane są różnego rodzaju akcje społeczne - jedni szyją maseczki ochronne, inni przekazują szpitalom swoje nadwyżki. Pojawiły się też zbiórki mające za cel zakup respiratorów.
Zbiórkę publiczną na respirator zorganizowały władze gminy Tuchów na portalu zrzutka.pl. Postanowiły one zaprosić mieszkańców Pogórza, sympatyków, byłych i przyszłych Pacjentów miejscowej spółki medycznej do wspólnego włączenia się w akcję zakupu urządzenia, potrzebnego do ratowania życia w czasie pandemii. W opublikowanych materiałach wskazują, dlaczego sprzęt jest potrzebny. Zbiórkę można wspierać na stronie zrzutka.pl

Jak czytamy w uzasadnieniu uruchomienia zbiórki, pomimo iż w ostatnich latach Centrum Zdrowia Tuchów wielokrotnie znajdowało się w rankingu 100 najlepszych szpitali w Polsce, nie zostało włączone do tzw. sieci szpitali. Funkcjonując poza siecią podczas epidemii koronawirusa nie ma szans na uzyskanie dofinansowania z budżetu państwa na zakup środków ochrony osobistej personelu, a tym bardziej wyposażenia, jakim jest respirator. Tymczasem w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania szpitala potrzeba pięciu takich respiratorów. Mimo iż Centrum Zdrowia w Tuchowie nie otrzymało dotychczas wsparcia finansowego z ministerstwa, od wojewody czy powiatu, w ostatnim czasie zakupiło we własnym zakresie dwa urządzenia. Szpital postanowiły również wesprzeć gminy Tuchów, Gromnik, Ciężkowice i Pleśna, które przygotowują się do zakupu kolejnego. To jednak wciąż za mało, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. Dlatego uruchomiono zbiórkę.

Respirator pomaga oddychać chorym podczas niewydolności oddechowej związanej z chorobą COVID -19. Średnio pacjent korzysta z takiego sprzętu przez trzy tygodnie. Dlatego tak ważne jest posiadanie respiratorów – tłumaczy lek. Semir Smida ordynator Oddziału Wewnętrznego Centrum Zdrowia Tuchów.Zwracam się do Państwa po raz kolejny. Wierzę w Wasze duże możliwości, wielkie serce. Zróbmy to razem – do dzieła. Kupmy ten respirator – tak do wsparcia zbiórki zachęca burmistrz Tuchowa Magdalena Marszalek w udostępnionym materiale filmowym. To przecież nasz szpital, nasze zdrowie i nasze życie. Nasza bardzo ważna sprawa – napisała w apelu szefowa miejscowego samorządu.

Na zakup respiratora zbiórkę prowadzi też najstarsza parafia w Nowym Targu. Ma on trafić do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Tu datki zbierane są w formie tradycyjnych wpłat, dla zainteresowanych podajemy konto: BANK PKO BP: 09 1020 3466 0000 9902 0127 2095 z dopiskiem "Na zakup respiratora".oprac. wo/ materiały prasowe
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl