Golemo
Aktualności
Czwartek, 22 września 2016 10:46

Zatrzymano szefa zbrojnej grupy przestępczej

Małopolscy policjanci zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który był „mózgiem” zbrojnej grupy przestępczej, dokonującej napadów z bronią w ręku w naszym województwie. Członkowie grupy w czasie napadów udawali policjantów kryminalnych.
W Myślenicach podczas zaplanowanej akcji, policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który był podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Mężczyzna ten na początku roku 2016 r. stworzył grupę przestępczą, wskazywał jej poszczególne cele ataku oraz przekazywał podległym członkom grupy istotne informacje o ofiarach, ich codziennych zwyczajach itp. Ponadto wyposażył grupę, w krótką broń maszynową typu Scorpion i amunicję do niej.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w śledztwie nadzorowanym przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie rozpracowywali grupę przestępczą, która w pierwszej połowie bieżącego roku dokonywała napadów rabunkowych w Małopolsce.

Jak ustalili policjanci, przestępcy do każdego skoku dokładnie się przygotowywali. Następowało dokładne rozpoznanie obiektu czy osób, które miały zostać obrabowane. Za każdym razem „mózg” szajki typował dobrze prosperującą firmę lub starszych, zamożnych ludzi, którzy gromadzili oszczędności w domu. Bandyci dopuszczając się przestępstw, w tym rozbojów i włamań, byli wyposażeni w broń palną i działali metodą „ na policjanta” –ubrani w kamizelki z napisem Policja, z podróbkami policyjnych „blach ”, oraz kajdankami kupionymi na jednym z portali internetowych okazywali swoim przyszłym ofiarom podrobiona legitymację policyjną oraz informowali, że w ramach czynności służbowych przeprowadzają u nich przeszukanie.

W marcu br., do obrabowania została wytypowana przez 32-latka firma zajmująca się sprzedażą i serwisem sprzętu rekreacyjnego w jednym z miast Małopolski. Podczas tego skoku sprawcy użyli broni palnej aby uwolnić obezwładnionego przez właściciela firmy jednego z członków grupy. Po fiasku akcji sprawcy uciekli niczego nie rabując. W kolejnych miesiącach dochodziło jednak do kolejnych „ skoków” w różnych miejscowościach Małopolski.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pracując nad tymi sprawami i drobiazgowo analizując wszelkie ich szczegóły, byli pewni, że za nimi stoi jedna i ta sama grupa. Bardzo intensywne działania wykrywcze pozwoliły na zidentyfikowanie i zatrzymanie poszczególnych członków grupy.

W połowie lipca br. doszło do planowych zatrzymań pięciu członków grupy, którzy zostali tymczasowo aresztowani. Na wolności jednak cały czas pozostawał „ mózg” grupy. Mężczyzna, który kierował ich działaniami. 19 września br. w planowanej akcji został zatrzymany przez policjantów.

Podejrzany usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, dokonania i usiłowania dokonania rozbojów, posiadania broni palnej bez zezwolenia a także podszywania się pod funkcjonariusza Policji. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

opr. s/

źródło: Małopolska komenda Policji

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl