Aktualności
Poniedziałek, 11 lutego 2019 18:00

Zatrzymani nielegalni migranci z Afganistanu i Pakistanu

Funkcjonariusze KaOSG z Placówki SG w Tarnowie we współdziałaniu z policjantami z KP Bukowno, zatrzymali dwóch mężczyzn. Jeden z nich podawał się za obywatela Afganistanu, a drugi Pakistanu.
Mężczyźni dostali się na terytorium Polski nielegalnie, przekraczając granicę państwa ukryci w naczepie samochodu ciężarowego.

Jak oświadczyli cudzoziemcy, przekroczyli oni granicę RP w byłym drogowym przejściu granicznym w Cieszynie. Tam, w trakcie nieobecności kierowcy ciężarówki, ukryli się w przestrzeni ładunkowej pojazdu - i tak wjechali z Czech do Polski.

Migranci zostali ujawnieni przez kierowcę, obywatela Macedonii, podczas rozładunku towaru w Bukownie. Ciężarówką przewożona była ruda cynku z Macedonii przez Serbię, Węgry, Czechy do Polski. Kierujący pojazdem został przesłuchany w charakterze świadka, jak oświadczył nie był świadomy, że przewozi nielegalnych migrantów.

Zatrzymani cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów podróży, ani wiz. Mężczyznom przedstawiono zarzuty związane z przekroczeniem granicy państwowej wbrew przepisom, używając podstępu, nie posiadając dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy RP, tj. o przestępstwo z art. 18 § 1 w związku z art. 264 § 2 kk.

25-letni Afgańczyk oraz 22-letni Pakistańczyk przyznali się do zarzucanych im czynów oraz poddali się dobrowolnie karze.

W związku z tym, że młodszy z cudzoziemców zarejestrowany był na terenie Bułgarii, Komendant PSG w Tarnowie wystąpił z wnioskiem do miejscowego Sądu Rejonowego o umieszczenie go w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku, gdzie cudzoziemiec będzie oczekiwał na przekazanie do Bułgarii, w ramach rozporządzenia Dublin III.

Natomiast obywatel Afganistanu na podstawie art. 6 ust. 2 umowy pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej i Rządem Republiki Czeskiej o przekazaniu osób w trybie readmisji uproszczonej, został przekazany funkcjonariuszom czeskiej policji.


Żródło: Straż Graniczna
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl