Aktualności
Czwartek, 7 lutego 2019 09:22

Zarzuty za nawoływanie do nienawiści.

27 stycznia po bramę obozu koncentracyjnego Auschwitz przemaszerowało około 50 narodowców z Piotrem R. na czele. Znany z głoszenia antysemickich haseł Piotr R. podczas swojego wystąpienia w rocznice wyzwolenia obozu nawoływał do "walki z żydostwem".
Policjanci Wydziału Kryminalnego KPP Oświęcim prowadzą pod nadzorem miejscowej prokuratury dochodzenie w sprawie zdarzeń, do jakich doszło 27 stycznia br. na terenie Oświęcimia, w tym m.in. odbywającego się tam publicznego zgromadzenia - czytamy w komunikacie Małopolskiej Policji

Na podstawie skrupulatnej analizy zabezpieczonych nagrań audio-video wśród których są zarówno policyjne materiały jak również te dostępne w mediach oraz m.in. przesłuchań świadków śledczy zdecydowali o przedstawieniu zarzutów w tej sprawie dwóm uczestnikom tych wydarzeń.

Pierwszy z mężczyzn został przesłuchany - w ramach pomocy prawnej - w Komisariacie VI Policji w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzuty z art. 256 § 1Kodeksu Karnego tj. publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym.

Drugi z podejrzanych dziś w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu również usłyszał zarzut publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym. Za przestępstwo to grozi 2 lata pozbawienia wolności. Dalsze kroki w postępowaniu będą konsultowane z Prokuraturą Rejonową w Oświęcimiu.


źródło: Małopolska Policja, wo/
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl