Aktualności
Poniedziałek, 15 stycznia 2018 16:44

Zapadły wyroki ws. „kantoru Wielopole”

Śledztwo w sprawie działającej na terenie Małopolski zorganizowanej grupy przestępczej prowadziła Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Wśród podejrzanych znaleźli się także dwaj notariusze Maciej K. i Robert L. oraz adwokat Andrzej G.

W toku śledztwa dotyczącego działalności tzw. kantoru Wielopole 16 oskarżonym zarzucono popełnienie 129 przestępstw.

- Ustalenia śledztwa wykazały, że grupa przestępcza działała od 1998 roku do 26 października 2006 roku na ternie Małopolski, głównie w Krakowie i okolicach. Jej celem było popełnianie przestępstw polegających na dokonywaniu wymuszeń rozbójniczych, oszustw, lichwy, prowadzeniu działalności parabankowej, praniu brudnych pieniędzy, używaniu przemocy i gróźb bezprawnych w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podżeganiu do składania fałszywych zeznań i używaniu gróźb bezprawnych wobec świadków – wyliczają przedstawiciele Prokuratury Krajowej.

Grupę założył i kierował nią Edward K. Zarzucono mu popełnienie 41 czynów, a jednemu z notariuszy ponad 20 czynów polegających między innymi na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwach, przekraczaniu uprawnień i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

- Sąd wydał nieprawomocny wyrok skazujący – podaje oskarżenie. - Sąd Okręgowy w Krakowie wydał w tej sprawie nieprawomocny wyrok skazujący. Najsurowszą karę sąd orzekł wobec Edwarda K. i wymierzył mu karę łączną 10 lat pozbawienia wolnościowi i 800 tysięcy złotych grzywny. Pozostali oskarżeni usłyszeli kary od półtora roku do 8 lat pozbawienia wolności i kary grzywny do 500 tysięcy złotych zł albo kary pozbawienia wolności do 2 lat z warunkowym zawieszeniem ich wykonania i kary grzywny do 26 tysięcy złotych.

Wobec oskarżonych notariuszy sąd orzekł także zakazy wykonywania zawodu notariusza.

Opr.eł
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl