Golemo
Aktualności
Poniedziałek, 15 stycznia 2018 16:44

Zapadły wyroki ws. „kantoru Wielopole”

Śledztwo w sprawie działającej na terenie Małopolski zorganizowanej grupy przestępczej prowadziła Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Wśród podejrzanych znaleźli się także dwaj notariusze Maciej K. i Robert L. oraz adwokat Andrzej G.

W toku śledztwa dotyczącego działalności tzw. kantoru Wielopole 16 oskarżonym zarzucono popełnienie 129 przestępstw.

- Ustalenia śledztwa wykazały, że grupa przestępcza działała od 1998 roku do 26 października 2006 roku na ternie Małopolski, głównie w Krakowie i okolicach. Jej celem było popełnianie przestępstw polegających na dokonywaniu wymuszeń rozbójniczych, oszustw, lichwy, prowadzeniu działalności parabankowej, praniu brudnych pieniędzy, używaniu przemocy i gróźb bezprawnych w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podżeganiu do składania fałszywych zeznań i używaniu gróźb bezprawnych wobec świadków – wyliczają przedstawiciele Prokuratury Krajowej.

Grupę założył i kierował nią Edward K. Zarzucono mu popełnienie 41 czynów, a jednemu z notariuszy ponad 20 czynów polegających między innymi na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwach, przekraczaniu uprawnień i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

- Sąd wydał nieprawomocny wyrok skazujący – podaje oskarżenie. - Sąd Okręgowy w Krakowie wydał w tej sprawie nieprawomocny wyrok skazujący. Najsurowszą karę sąd orzekł wobec Edwarda K. i wymierzył mu karę łączną 10 lat pozbawienia wolnościowi i 800 tysięcy złotych grzywny. Pozostali oskarżeni usłyszeli kary od półtora roku do 8 lat pozbawienia wolności i kary grzywny do 500 tysięcy złotych zł albo kary pozbawienia wolności do 2 lat z warunkowym zawieszeniem ich wykonania i kary grzywny do 26 tysięcy złotych.

Wobec oskarżonych notariuszy sąd orzekł także zakazy wykonywania zawodu notariusza.

Opr.eł
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej UNIA JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl