Aktualności
Czwartek, 19 kwietnia 2018 11:46

Zakopiański szpital zmienił nazwę

W Zakopanem odbyła się uroczystość zmiany nazwy i patrona Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc. Dotychczas nosił on imię dra Olgierda Sokołowskiego. Decyzją radnych Powiatu Tatrzańskiego nową patronką placówki, która nosić będzie nazwę „Odrodzenie”, będzie Klara Jelska.
W uroczystości wzięli udział wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, władze miasta i powiatu, przedstawiciele podhalańskich instytucji oraz rodzina nowej patronki.

Nazwa „Odrodzenie” to powrót do korzeni zakopiańskiego szpitala. Tę nazwę nosiło bowiem sanatorium płucne ufundowane przez Klarę Jelską, na bazie którego został on utworzony.32 lata temu złożyłam pismo do Gminy Tatrzańskiej o upamiętnienie św. pamięci Klary Jelskiej. W momencie, kiedy dochodzę do moich 80 urodzin mogę uczestniczyć w tak wspaniałym dniu, jednym z najwspanialszym jaki udało mi się przeżyć w ostatnich latach - mówiła Ewelina Pierzyńska-Jelska.

Andrzej Jelski dziękował dyrektorowi szpitala Marcinowi Zielińskiemu za inicjatywę zmiany nazwy i imienia szpitala.O Klarze Jelskiej Kornel Makuszyński powiedział, że była siostrą wielkiego miłosierdzia. Mieszkańcy Zakopanego mówili o niej jako o „dobrej pani”. To dla nas wielkie przeżycie i wielka spawa - mówił potomek działaczki społecznej, organizatorki sanatoriów dla dzieci i młodzieży.

pk/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl