Golemo
Aktualności
Czwartek, 19 grudnia 2013 22:27

Zakopiańska Szopka Bożonarodzeniowa (zdjęcia)

ZAKOPANE. Przed budynkiem Urzędu Miasta ustawiona została Szopka Bożonarodzeniowa wykonana przez pedagogów i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara. Po prezentacji Szopki, włodarze miasta podzielili się opłatkiem z mieszkańcami i turystami obecnymi na otwarciu.
Od osiemnastu lat Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem wykonuje drewniane szopki, które eksponowane były w wielu miejscach Europy: Niemcy (Stuttgart, Schwebisch-Gmund), Francja (Strasburg), Włochy (Panteon w Rzymie). Realizacje powstawały pod artystyczną opieką nauczycieli, ale prace wykonywali uczniowie ZSP.

W ub. roku po raz pierwszy Szopka Betlejemska, wykonana przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, stanęła przed Urzędem Miasta. Także w tym roku młodzież wykonała figury do szopki, tym razem z najtwardszego materiału do obróbki, jakim są jesion i jawor. W związku z tym zwiększyła się trudność realizacji poszczególnych figur.

Autorkami rzeźb są: Magdalena Jastrzębska (Matka Boska z Dzieciątkiem), Małgorzata Mazur (święty Józef), Elżbieta Błaszyńska (pastuszek z owieczką), Katarzyna Głowacka, Lavinia Łatka, Justyna Bieniara i Magdalena Foszczyńska wykonały figury Trzech Króli, a Ewa Tanistra jest autorką rzeźb owieczek.

- Warto podkreślić, że prace te zostały wykonane poza zajęciami lekcyjnymi. Ponadto uczennice realizujące tegoroczną szopkę były na dwóch plenerach rzeźbiarskich - w Szymbarku i w Champoulet, we Francji a także realizowały statuetki „Gali Poezji 2013” dla POSA w Zakopanem, statuetki "Sportowiec Roku 2010", dekorację zewnętrzną gmachu teatru z okazji 25-lecia Teatru Witkacego w 2010r; pod kierunkiem Andrzeja Mrowcy i Wojciecha Hyca, nauczycieli rzeźby ZSP im. A. Kenara w Zakopanem - wyjaśnia Agata Pacelt z UM Zakopane.

Tegoroczna szopka powstała dzięki pomocy Rady Rodziców, działającej przy Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl