Aktualności
Piątek, 5 grudnia 2014 19:07

Zakopane. „BIKE’owe Zakopane” nabiera realnych kształtów

Rozwój tras rowerowych, pokrywających się z zimowymi trasami biegowymi w Zakopanem będzie filarem rozwoju oferty turystycznej Zakopanego i okolic. Podjęcie działań w tym zakresie przewiduje projekt „BIKE’owe Zakopane” realizowany przez Urząd Miasta Zakopane. Gotowe są już wstępne plany tras oraz wizualizacje elementów infrastruktury, która zostanie stworzona na potrzeby ich użytkowników.
„BIKE’owe Zakopane” zyskało zainteresowanie ze strony Samorządu Województwa Małopolskiego, w związku z czym otrzymało wsparcie w wysokości 1,2 mln złotych na stworzenie niezbędnej dokumentacji. Będzie ona podstawą do ubiegania się o środki na wykonanie tras o długości blisko 120 km na ternie Zakopanego i Kościeliska, a także wszelkich budynków, związanych z ich utrzymaniem i obsługą. – Koszty jego realizacji wyceniliśmy na kwotę ok. 90 mln zł – informuje Agnieszka Sługocka kierownik Biura Współpracy Europejskiej Urzędu Miasta Zakopane.

Gotowe są już wizualizacje poszczególnych elementów infrastruktury, takich jak punkty małej gastronomii, które mają być zlokalizowane w punktach węzłowych tras, wiaty rowerowe i konne, tzw. mała architektura w postaci: tablic informacyjnych, śmietników, poideł dla koni, stojaków na rowery, stołów i ław, w które wyposażone zostaną poszczególne bike-stopy, mostków, które będą musiały powstać, aby połączyć trasy w całość.

W ramach projektu funkcjonować będzie również trasa nocna. Jej charakterystycznymi punktami będą stare stacje transformatorowe o wyjątkowej architekturze, na ścianach których wyświetlane będą informacje na temat historii Zakopanego i lokalnej kultury. W ramach projektu planowane jest także stworzenie specjalnej pętli dla zaprzęgów konnych.

Przebieg dużej części tras zaplanowany został na drogach będących własnością gminy. Na etapie tworzenia tej koncepcji i wstępnego opracowywania przebiegu tras dużą rolę odegrały opinie osób, związanych ze sportami rowerowymi. Odbyły się spotkania konsultacyjne dzięki którym projekt został wzbogacony o wiele konstruktywnych uwag, dotyczących zarówno przebiegu tras, jak i technicznych detali tworzenia ścieżek rowerowych. Finalna koncepcja projektu „BIKE’owe Zakopane” również będzie konsultowana z cyklistami.

Poza trasami i ścieżkami rowerowo-biegowymi oraz ich „wyposażeniem” powstaną również nowe inwestycje. Na dolnej Równi Krupowej przy Rondzie Solidarności zaplanowano budynek z toaletami i stacją traffo, będący bezpośrednim zapleczem namiotu festiwalowego, który staje tam w okresie letnim.

Dla obsługi biegowych tras rekreacyjnych w okresie zimowym w pobliżu starej stacji uzdatniania wody, na wysokości stacji TOPR-u, powstanie tzw. wieża sędziowska. Będzie ona w rzeczywistości budynkiem wielofunkcyjnym. - To miejsce, w którym biegacze będą mogli się przebrać, nasmarować narty, napić się czegoś ciepłego – mówi Agnieszka Sługocka. I dodaje: - Jeżeli w przyszłości zajdzie potrzeba wykorzystania go do organizacji zawodów jako wieży sędziowskiej, również będzie posiadał do tego zaplecze. Nowe odcinki tras biegowych będą miały odpowiednią szerokość i przewyższenia, aby mogły uzyskać homologację, umożliwiającą prowadzenie zawodów nie tylko amatorskich.

Wszelkie niezbędne opracowania do ogłoszenia przetargowego zostaną wykonane do połowy grudnia. Na początku 2015 r. powinno ukazać się ono na stronie internetowej Urzędu Miasta Zakopane.

Czas realizacji zależeć będzie w dużej mierze od wyników rozmów z właścicielami gruntów, po nieruchomościach których przebiegać będą ścieżki rowerowe i trasy biegowe. - Stoimy na stanowisku, że najpierw musimy narysować przebieg tras i ścieżek, aby wiedzieć o czym musimy rozmawiać z właścicielami – tłumaczy naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Lokalnego UMZ. - Staramy się ustalić ich przebieg terenami gminnymi, należącymi do Skarbu Państwa i drogami publicznymi, aby w jak najmniejszy sposób ingerować we własność prywatną. Zachęcamy mieszkańców do współpracy.

Taki tryb postępowania wymusza również tryb aplikowania o środki unijne. Najpierw konieczna jest zaplanowanie inwestycji. Następnie odpowiednie instytucje sprawdzają, czy jej realizacja we wskazany sposób jest możliwa. Kolejnym etapem jest wykonanie szczegółowego projektu, który ponownie podlegać będzie ocenie. Jeśli spełni on wymogi, to Urząd Miasta Zakopane i Urząd Gminy Kościelisko otrzymają środki na jego realizację.

Urząd Miasta Zakopane, s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl