Aktualności
Niedziela, 17 sierpnia 2014 16:42

Zakończyły się Sabałowe Bajania (wyniki)

BUKOWINA TATRZAŃSKA. Nagrodę Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka” otrzymali: Dorota Adamczyk z Szaflar, Ludwik Młynarczyk z Lipnicy Wielkiej na Orawie oraz Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego i grupa śpiewacza żeńska „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju.
Protokół posiedzenia komisji oceniającej przesłuchania konkursowe odbywające się w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 48. „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, które odbyły się w dniach 13 - 17 sierpnia 2014 r.

Komisja w składzie: mgr Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, dr Artur Czesak - językoznawca, mgr Benedykt Kafel - etnograf, mgr Dorota Majerczyk - etnolog, dr hab. Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy - po przesłuchaniu i gruntownej ocenie - zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie - 185 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych, w tym: 47 gawędziarzy (33 dorosłych, 3 młodzieżowych, 11 dziecięcych); 50 instrumentalistów (30 dorosłych, 16 młodzieżowych, 4 dziecięcych); 41 śpiewaków solistów (31 dorosłych, 6 młodzieżowych, 4 dziecięcych); 41 grup śpiewaczych (31 dorosłych, 6 młodzieżowych, 4 dziecięcych); 2 drużbów i para pytacy oraz 3 starostów weselnych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I. Konkurs gawędziarzy
A. Kategoria dorosłych.
• Nagrodę Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka”, za wybitną prezentację gawędy w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje Dorota Adamczyk z Szaflar;
• cztery równorzędne pierwsze miejsca, wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł, otrzymują: Józef Niesyt z Jasienicy wraz z dodatkową nagrodą specjalną im. prof. dr. hab. Józefa Bubaka, w postaci dyplomu dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu, Zofia Sordyl wraz z dodatkową nagrodą specjalną im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, w postaci dyplomu za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne zaprezentowanej gawędy, Janina Pawlikowska z Gliczarowa Górnego,
- Krystyna Wilczyńska z Łukowicy;

• sześć równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują: Czesław Majewski z Mystkowa, Krystyna Stękała z Cichego, Irena Stopa z Jordanowa, Anna Gil z Szaflar, Krystyna Olszewska z Jastrzębia-Zdroju, Stefan Pitoniak ze Zdziaru;

• siedem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują: Dominik Matys z Białki Tatrzańskiej, Zofia Michałek z Dobrej, Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej, Józef Krzak ze Śleszowic, Stanisław Ptaszek z Pasierbca, Jan Lorek z Przyszowej, Emil Brzyzek z Krempach;

• osiem równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują: Piotr Gąsienica ze Szczawnicy, Bronisława Bajor z Pigan, Antoni Potoniec z Olszany, Stanisława Żurek ze Smrokowa, Anna Kawalec ze Smrokowa, Ewa Siudajewska z Bęczkowa, Barbara Sroczyńska z Padwi Narodowej, Barbara Kosobucka z Zalasu.

Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymali: Zofia Samul z Dębów, Anna Dziadkowiec z Jawiszowic, Cecylia Korban z Nidy, Karol Bator z Padwi Narodowej, Maria Heldt z Zembrzyc, Teresa Malinowska z Zacharza, Karol Skura z Baranowa Sandomierskiego.

W konkursie gawędziarzy nagrody pieniężne do wysokości 5 000 zł zostały ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Nagrodę pieniężną dla Zofii Sordyl imienia swego ojca Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, ufundował jego syn Józef Hodorowicz-Sewców.

B. Kategoria młodzieżowa
• pierwsze miejsce wraz z małą spinką góralską, nagrodą specjalną im. Stanisława Chowańca-Suchowiana dla młodego wyróżniającego się gawędziarza w postaci dyplomu oraz nagrodą pieniężną w wysokości 400 zł, otrzymuje Jakub Siedlarz z Boguszy;
• drugiego miejsca nie przyznano;
• dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł, otrzymują: Aleksandra Bigos z Dursztyna, Jadwiga Łaś z Szaflar;

C. Kategoria dziecięca
• pierwszego miejsca nie przyznano;
• cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek, otrzymują: Łukasz Bryja z Łapsz Niżnych, Karol Bukowski z Maniów, Bartosz Pacyga z Krempach, Bartłomiej Stopka z Szaflar;

• cztery równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci kompletu biżuterii, otrzymują: Zofia Wojtas z Jurgowa, Karolina Fąfrowicz z Szaflar, Julia Górka z Mszalnicy, Regina Gąsienica-Giewont z Witowa;

• dwa wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Katarzyna Mróz z Klęczan, Katarzyna Józefiak z Modrza.

Katarzyna Stasik z Bukowiny Tatrzańskiej nie została sklasyfikowana, gdyż wcześniej wystąpiła w grupie śpiewaczej „Mali Wiyrchowianie”.

II. Konkurs instrumentalistów
A. Kategoria dorosłych
• Nagrodę Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka”, za wybitną prezentację gry na skrzypcach, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje Ludwik Młynarczyk z Lipnicy Wielkiej na Orawie;

• osiem równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł, otrzymują: Dorota Jędrzejek z Limanowej (skrzypce), Jakub Guzik z Juszczyna (skrzypce, heligonka), Marian Tabaszewski z Nowego Sącza (heligonka), Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza (heligonka), Grzegorz Kowalczyk z Łapsz Niżnych (skrzypce), Jakub Rusiecki z Rabki-Zdróju (skrzypce), Edward Grucela z Piwnicznej-Zdróju (róg pasterski, okaryna, wrzeszczak), Eugeniusz Kopera z Brzysk (skrzypce);

• dziewięć równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują: Romuald Jędraszak z Kostrzyna (dudy wielkopolskie), Adam Kaiser z Przyprostyni (kozioł weselny), Zbigniew Przychodzki ze Szczawnicy (oktawki pienińskie), Maksymilian Bargiel z Lachowic (dudy), Wojciech Buńda z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce), Kazimierz Wiśniowski ze Strzyżowa (harmonijka ustna), Antoni Gluza ze Szczyrku (dudy, okaryna, heligonka, piszczałka), Rafał Gluza ze Szczyrku (skrzypce, okaryna, piszczałka), Jan Kuchta-Ciułacz z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce);

• osiem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują: Sławomir Kurek z Wilkowiska (skrzypce), Patryk Rudnicki z Lipnicy Wielkiej na Orawie (piszczałka, listek), Andrzej Jędryczka z Przysiek (cymbały), Mariusz Wojtuń z Haczowa (lira korbowa), Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy), Daniel Delimata z Hauszowej (skrzypce), Stanisław Skupień-Terpecki z Suchego (złóbcoki), Agata Korban z Dębskiej Woli (skrzypce);

• dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Adam Dziadkowiec z Gronia (złóbcoki), Łukasz Kontek z Wielkiej Wsi (dudy wielkopolskie);

Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymali: Przemysław Zadora z Brzegów (skrzypce), Wiesław Kuskowski z Ostrołęki (harmonijka ustna).

B. Kategoria młodzieżowa
• dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z małymi spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują: Samuel Guzik z Juszczyna (heligonka), Grzegorz Dziadoń (skrzypce);

• cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują: Łukasz Cetera z Ludźmierza (skrzypce), Janusz Turza z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce), Wojciech Waksmundzki z Ostrowska (skrzypce), Natalia Bandyk z Łącka (skrzypce);

• sześć równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł, otrzymują: Iwona Waluś ze Szczyrku (okaryna, heligonka), Michał Zubek z Brzegów (skrzypce), Szymon Haniaczyk z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce), Krzysztof Kuśnierek z Kościana (dudy wielkopolskie), Joanna Michalczyk z Kościana (skrzypce), Bartłomiej Gaździak z Frydmana (skrzype);

• cztery równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Patryk Kaczmarczyk z Trybsza (skrzypce), Kacper Ceremuga z Juszczyna (skrzypce), Weronika Łukaszczyk z Suchego (skrzypce), Wojciech Marek ze Skawicy (heligonka);

C. Kategoria dziecięca
• pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki, otrzymuje Łukasz Molenda ze Zbąszynia (sierszeńki, klarnet);
• dwa równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek, otrzymują: Wiktoria Sąder z Szaflar (skrzypce), Jan Trebunia-Tutka z Zakopanego (skrzypce);

• trzecie miejsce, wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki, otrzymuje Patrycja Wójciak z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce).

III. Konkurs śpiewu solowego
A. Kategoria dorosłych
• Nagrodę Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka” za wybitną prezentację pieśni, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego;

• pięć równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują: Monika Dudek z Tenczynka, Józefa Sordyl z Korbielowa, Marcin Cichoń z Lubatowej, Barbara Chorążek z Uherzec Mineralnych, Jan Kubik z Krościenka n. D.

• siedem równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują: Katarzyna Sikorska z Piwnicznej-Zdroju, Maria Dębska z Rudna, Anna Dunat z Jeleśni, Julianna Adamek z Pewli Wielkiej, Lidia Błachut z Łapsz Niżnych, Jan Majerczak ze Szczawnicy, Emilia Czeluśniak z Wójtowej;

• cztery równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują: Danuta Surmacz z Korczyny, Urszula Cypcer ze Skoczowa, Martyna Żurek z Nowego Dworu, Maria Żebrowska z Dębskiej Woli;

• dziesięć równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują: Joanna Kowalczyk z Krościenka n. D. Joanna Jezierczak z Czarnej Góry, Barbara Jezierczak z Czarnej Góry, Katarzyna Kozik z Boguszyc, Władysław Basiorka z Cichego, Anna Kaciczak z Poręby Wielkiej, Józef Koral ze Stadeł, Artur Majerczak z Krościenka n. D., Piotr Woźniak z Rudnika, Krystyna Duda z Podegrodzia;

Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymali: Józefa Domańska z Boguszyc, Paweł Przybyłek z Rogoźnika k. Będzina, Renata Pomykoł z Jastrzębia-Zdroju, Otylia Rusek z Jastrzębia-Zdroju.

B. Kategoria młodzieżowa
• pierwszego miejsca nie przyznano;
• dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują: Emilia Talar z Łącka, Maria Błachut z Łapsz Niżnych;

• cztery równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują: Zuzanna Mirek z Juszczyna, Marta Matusik z Suchej Beskidzkiej, Maria Wyrostek z Brzegów, Kamila Skowyra z Brzegów;

C. Kategoria dziecięca
• pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki otrzymuje Łukasz Myśliwiec z Frydmana,
• drugie miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci kompletu biżuterii otrzymuje Sabina Polak z Suchej Beskidzkiej,
• trzecie miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci kompletu biżuterii otrzymuje Karolina Topór-Orawiec z Zakopanego,

Ponadto dyplom uczestnictwa otrzymała Wiktoria Olender z Podmokli Małych.

IV. Konkurs śpiewu grupowego
A. Kategoria dorosłych
• Nagrodę Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka” za wybitną prezentację pieśni, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje grupa śpiewacza żeńska „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju;

• dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują grupy śpiewacze żeńskie: Siostry Paluch z Bukowiny Tatrzańskiej, „Młode Podhale” z Nowego Targu,

• sześć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł otrzymują grupy śpiewacze: męska „Podegrodzcy Chłopcy” z Podegrodzia, żeńska „Gorce” z Kamienicy, żeńska „Wesołe Kumoszki” z Tomaszowic, męska Zespołu Regionalnego „Zbyrcok” z Juszczyna, żeńska z „Karcmy pod Stancyjom” z Bukowiny Tatrzańskiej, żeńska Zespołu Góralskiego „Hamernik” z Krakowa;

• osiem równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują grupy śpiewacze: żeńska „Zbójecko Familia” z Cichego, żeńska „Watra” z Czarnego Dunajca, żeńska „Bolęcanki” z Bolęcina, żeńska „Pieniny” z Krościenka n. D., żeńska Zespołu Śpiewaczego z Boguszyc, męska Zespołu „Kombornia” z Komborni, żeńska „Karniowianie” z Karniowic, żeńska „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego;

• osiem równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze: żeńska Koła Gospodyń Wiejskich „Zawojanki” z Zawoi, żeńska Zespołu Regionalnego „Zbyrcok” z Juszczyna, męska „Bobrowczanie” z Bobrownik, żeńska Zespołu Śpiewaczego z Nowogrodu, żeńska „Grębowianki” z Grębowa,
- żeńska „Modrzanki” z Modrza, żeńska Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Rogozanki” z Rogoźnika k. Będzina, żeńska „Płocanki” z Płok;

Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymały grupy śpiewacze: żeńska „Kamienianki” z Kamienia, żeńska „Strzelce” ze Strzelec, żeńska Zespołu „Ludowiacy od Będkowa” z Będkowa, mieszana „Zbiyracka” z Podhala, żeńska „Druga Młodość” z Jastrzębia-Zdroju, żeńska „Klonowianki” z Klonowca.

B. Kategoria młodzieżowa
• pierwsze miejsce wraz z małą spinką góralską oraz nagrodą pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje grupa śpiewacza żeńska „Dziywcynta z Zakopanego i Kościeliska”,

• dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują grupy śpiewacze: żeńska „Odrowążanie” z Odrowąża Podhalańskiego, żeńska „Niedziycanki” z Niedzicy;

• dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują grupy śpiewacze: żeńska „Kapeli Skoblicka” z Suchej Beskidzkiej, żeńska Zespołu Regionalnego „Zbójnik” ze Skawicy.

Ponadto dyplom uczestnictwa otrzymała grupa śpiewacza mieszana „Sykowni” z Załucznego.

C. Kategoria dziecięca
• pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książek otrzymuje grupa śpiewacza żeńska Zespołu Regionalnego „Orawianie im. Heródka” z Lipnicy Wielkiej na Orawie,

• drugie miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci voucherów otrzymuje grupa śpiewacza żeńska Zespołu Regionalnego „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
• trzeciego miejsca nie przyznano;
• dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze żeńskie: Zespołu Regionalnego „Mała Juzyna” z Zawoi, „Małe Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego.

V. Konkurs śpiewu drużbów weselnych i pytacy
• pierwsze miejsce, wraz z dużą spinką góralską i nagrodą pieniężną w wysokości 400 zł, otrzymuje Piotr Pławecki ze Starej Wsi,
• drugie miejsce, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 300 zł, otrzymuje Dawid Ciągło z Podegrodzia,
• trzecie miejsce, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł, otrzymują pytace Ryszard Kuchta i Józef Budz-Miescorz z Białki Tatrzańskiej.

VI. Konkurs na mowę starosty weselnego
• dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują: Stanisław Stasik-Krzocek z Białki Tatrzańskiej, Michał Matys z Białki Tatrzańskiej;

• drugie miejsce, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 150 zł, otrzymuje Feliks Pleśniarski z Bukowska.

Nagrody pieniężne dla laureatów poszczególnych konkursów do wysokości 20 000 zł, ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komisja z zadowoleniem stwierdza, że w bieżącym roku w „Sabałowych Bajaniach” wzięło udział bardzo wielu wykonawców z obszaru całej Polski. Poziom wykonawczy w poszczególnych konkurencjach był wysoki, dobór repertuaru i charakter wykonawczy zgodny z tradycją własnego regionu. Na uwagę zasługuje udział w 48. „Sabałowych Bajaniach” wielu zdolnych instrumentalistów, którzy prezentowali grę na różnorodnych instrumentach, a zwłaszcza pasterskich. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach pojawi się więcej uczestników w konkurencjach: pytacy, drużbów i starostów weselnych.

Serdecznie dziękujemy organizatorom 48. „Sabałowych Bajań”, szczególnie pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury na czele z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem – za ogrom pracy, troskę okazywaną uczestnikom i wyjątkowo serdeczną atmosferę. Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi i Piotrowi Kurucowi za atrakcyjny sposób prowadzenia imprezy. Równie serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy przyczynili się do uświetnienia festiwalu.

opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl