Aktualności
Niedziela, 9 lutego 2014 14:45

Zakończył się Góralski Karnawał

BUKOWINA TATRZAŃSKA. W ramach 42. Góralskiego Karnawału przeprowadzono tradycyjne konkursy. W Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych wzięło udział ponad 50 zespołów. W Przeglądzie par tanecznych i konkursie tańca zbójnickiego - 49 par i grup tanecznych.
Protokół z posiedzenia Komisji Oceniającej Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych
Komisja w składzie: mgr Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, dr Artur Czesak - językoznawca, mgr Benedykt Kafel - etnograf, mgr Dorota Majerczyk - etnolog i dr hab. Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy po obejrzeniu 51 punktów programu, w tym: 50 grup kolędniczych dorosłych w konkursie oraz 1 grupy kolędniczej dziecięcej, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Dziewięć równorzędnych pierwszych miejsc wraz ze „złotymi rozetami góralskimi” oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 700 zł otrzymują grupy kolędnicze: „z gwiazdą” z Podegrodzia, „herody” z Zielonek, „z gwiazdą” z Mszany Górnej, „z turoniem” z Juszczyna, „trzej królowie” z Mszalnicy, „z gwiazdą i turoniem” z Kasiny Wielkiej, „herody” z Podegrodzia, „pasterze” ze Szczyrzyca, „przebierańcy” z Milówki.

Nagrody pieniężne dla laureatów pierwszych miejsc do kwoty 5 000 zł, ufundowane zostały przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Dziesięć równorzędnych drugich miejsc wraz ze „srebrnymi rozetami góralskimi” oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują grupy kolędnicze: „z gwiazdą” z Mystkowa, „z gwiazdą” z Jaworzna, „z gwiazdą” z Jodłownika, „żywa szopka” z Lubomierza, „draby” z Rzepiennika Suchego, „z gwiazdą” z Ptaszkowej, „żywa szopka” z Sadku-Kostrzy, „parterze” z Tokarni, „z gwiazdą” z Kamionki Wielkiej, „z szopką lalkową” z Podegrodzia (rodzina Zgrzeblaków).

Czternaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z „brązowymi rozetami góralskimi” oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł otrzymują grupy kolędnicze: „pasterze” ze Stojowic, „herody” z Zalasowej, „z turoniem” z Jurkowa, „z gwiazdą” z Tenczyna, „jukace” z Żywca-Zabłocia, „betlejemcy” z Lipnicy Wielkiej i Chyżnego, „z turoniem” z Lipnicy Wielkiej na Orawie, „z szopką lalkową” z Lipnicy Wielkiej na Orawie, „z turoniem” z Gwoźdźca, „herody” z Miłocic, „z gwiazdą” z Łodygowic, „z turoniem” z Suchej Beskidzkiej, „fedory” z Poronina, „herody” z Uszwi.

Czternaście równorzędnych wyróżnień wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują grupy kolędnicze: „z szopką lalkową” z Podegrodzia (rodzina Kwoków), „z turoniem” z Makowa Podhalańskiego, „herody” z Biskupic Radłowskich, „z gwiazdą” z Suchej Beskidzkiej, „z turoniem” ze Śmigna, „z gwiazdą” z Pleśnej, „herody” z Brzuchani, „herody” z Nieczajnej Górnej, „trzej królowie” ze Starej Wsi, „z kozą” z Lubczy, „herody” z Dąbrowy Zielonej, „herody” z Modlnicy, „pasterze” z Koźlicy, „herody” z Czyżowic.

Ponadto grupy kolędnicze: „herody” z Minogi, „herody” z Sygontki i „herody” z Julianki otrzymują dyplomy uczestnictwa.

„Mali kolędnicy” z Dziecięcego Zespołu Góralskiego „Mali Hamernicy” z Krakowa otrzymują nagrody rzeczowe w postaci paczek ze słodyczami.

"Komisja z radością stwierdza niesłabnący poziom merytoryczny i wykonawczy w prezentacjach zwyczajów i obrzędów okresu bożonarodzeniowego. Świadczy to o wytężonej pracy instruktorów i kierowników grup kolędniczych. Na wysoki poziom prezentowanych programów pozytywnie wpływają przeprowadzane rozmowy i konsultacje z kierownikami grup na eliminacjach gminnych i powiatowych przeglądach grup kolędniczych. Mamy nadzieję, że w przyszłości na „Góralskim Karnawale” w Bukowinie Tatrzańskiej będziemy gościć grupy nie tylko z Polski południowej, lecz również z dalszych regionów.

Protokół z posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej przegląd par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego
Komisja w składzie: Aleksandra Bogucka, Dorota Majerczyk, Józef Pitoń, Jan Stachoń, Stanisław Bachleda, Stanisław Łukaszczyk-Kołoc oceniła 40 par tanecznych, w tym 17 par tanecznych w I kategorii wiekowej, 18 par tanecznych w II kategorii wiekowej, 5 par tanecznych w III kategorii wiekowej oraz 9 grup tanecznych w konkursie tańca zbójnickiego.

W I kategorii wiekowej (16 - 21 lat) specjalnym dyplomem wyróżniono następujące pary taneczne: Marcin Michalik i Elżbieta Bukowska z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, Piotr Kromka i Martyna Pitoń z zespołu „Bystry Potok” z Kacwina, Piotr Leja i Karolina Piszczek z zespołu „Zbójecko Familia” z Czarnego Dunajca, Janusz Pierzchała i Kinga Gorczowska z zespołu „Górale Łąccy” z Łącka, Kamil Gąsienica i Ewa Czyszczoń z zespołu „Młode Podhale” z Nowego Targu, Łukasz Banaś i Iwona Jawor z Łącka, Robert Rzepka i Natalia Ratułowska z Ratułowa, Jan Harbut i Joanna Harbut z zespołu „Turnie” ze Starego Bystrego, Mirosław Lassak i Julia Skiba z zespołu „Hamernik” z Krakowa, Kamil Gacek i Renata Szostak z Leśnicy.

W II kategorii wiekowej (22 - 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne: Marcin Szymusiak i Monika Komperda z zespołu „Zbójecko Familia” z Czarnego Dunajca, Marek Radecki i Natalia Marszałek z Kacwina, Maciej Dziubas i Halina Skupień ze Związku Podhalan z Poronina, Łukasz Babiak i Ilona Sołtys z zespołu „Honaj” z Dursztyna, Maciej Ludwiczak i Dorota Stępel z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, Bartłomiej Świder i Monika Żegleń z Małego Cichego, Łukasz Stasik i Krystyna Pawlikowska z zespołu „Małocichowianie” z Małego Cichego, Mateusz Buła i Beata Handzel z zespołu „Skalni” z Krakowa, Artur Majerczak i Katarzyna Koterba z zespołu „Pieniny” z Krościenka n. Dunajcem, Andrzej Strama i Patrycja Bałos z zespołu „Młode Podhale” z Nowego Targu, Adrian Pasiud i Aneta Wolańska z zespołu „Górale Łąccy” z Łącka.

W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne: Sławomir Lassak i Monika Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa, Kazimierz Lassak i Anna Lassak z Krakowa, Jan Gut i Dorota Gał z zespołu „Małocichowianie” z Małego Cichego, Robert Majerczak i Grażyna Dziubek z zespołu „Pieniny” z Krościenka n. Dunajcem, Ludwik Szlembarski i Maria Dudek z zespołu „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia.

Wyróżnienie dla najlepszej tancerki w postaci dyplomu oraz voucheru na usługi kosmetyczne ufundowane przez Studio Urody „Estetica” w Bukowinie Tatrzańskiej otrzymują: Anna Lassak z Krakowa, Maria Dudek z Leśnicy-Gronia, Monika Lassak z Krakowa, Halina Skupień z Poronina.

Wyróżnienie dla najlepszej tancerki w postaci dyplomu oraz bonu konsumpcyjnego ufundowanego przez Karczmę „Szarotka” w Bukowinie Tatrzańskiej otrzymują: Katarzyna Majerczyk z Chabówki, Małgorzata Waliczek z Czarnego Dunajca, Dorota Stępel z Bukowiny Tatrzańskiej, Martyna Pitoń z Kacwina.

W konkursie tańca zbójnickiego wzięło udział 9 zespołów tanecznych.

Nagrody regulaminowe otrzymali:
- pierwsze miejsce wraz z ciupagą zbójnicką i nagroda pieniężną w wysokości 1 500 zł otrzymuje zespół „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
- drugie miejsce wraz z ciupagą bacowską i nagrodą pieniężną w wysokości 1 100 zł otrzymuje zespół „Zbójecko Familia” z Czarnego Dunajca
- dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z ciupagami juhaskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 700 zł otrzymują zespół „Górale Łąccy” z Łącka, zespół „Małocichowianie” z Małego Cichego.

Wyróżnienia w postaci dyplomów i nagrody pieniężnej w wysokości 400 zł otrzymują: zespół „Watra” z Czarnego Dunajca, zespół „Regle” z Poronina, zespół „Turnie” ze Starego Bystrego, zespół „Hamernik” z Krakowa i zespół „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia.

"Popisy par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego przyczyniają się do utrzymania właściwego poziomu wykonawczego tańców w poszczególnych regionach. Tego rodzaju przeglądy tańców zachęcają młodzież do udoskonalania swoich umiejętności z zakresu tańca, śpiewu i muzyki.

Komisja dziękuje wszystkim organizatorom i pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” na czele z jego Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem – za ogromny wkład pracy w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego konkursu, jak zwykle w miłej atmosferze.

Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi i Januszowi Łukaszczykowi, za miłe, sprawne i dowcipne prowadzenie konkursu".

opr.s/ zdj. Bukowiańskie Centrum Kultury
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl