Golemo
Aktualności
Piątek, 10 stycznia 2014 14:57

ZWM przekazał pieniądze dla gmin Nowy Targ i Czarny Dunajec na solary i kotłownię (zdjęcia)

NOWY TARG. - Teraz toczy się dyskusja nad sposobami poprawy jakości powietrza. Jednak nie zawsze ci, co mówią, że jest źle robią coś, by sytuację zmienić - mówił Stanisław Sorys. Przedstawiciel Marszałka chwalił samorząd nowotarski za "determinację", a mieszkańców - za "chęć zmian".

Gmina nowotarska otrzymała dofinansowanie na projekt pt. "Poprawa jakości powietrza na terenie gminy Nowy Targ poprzez montaż kolektorów słonecznych na domach prywatnych". W jego ramach - konwencjonalne źródła ciepła zostaną uzupełnione o systemy solarne, które podgrzewać będą wodę użytkową. Kolektory zainstalowane mają zostać na 429 budynkach, w których mieszka około 2 tys. osób.

- Mało jest projektów dotyczących indywidualnych gospodarstw domowych - przyznał przedstawiciel Zarządu Województwa Małopolskiego wręczając dziś umowę władzom gminy Nowy Targ. Projekt realizowany będzie w tym i w przyszłym roku. Jego wartość przekracza 4 mln zł, a dotacja wynosi 85 procent, czyli ponad 3,2 mln zł.

Najwięcej chętnych na zainstalowanie solarów jest Łopusznej (78 gospodarstw), najmniej w Morawczynie (3). W pozostałych miejscowościach pojawi się od kilkunastu do kilkudziesięciu kolektorów słonecznych. Średni koszt instalacji wynosi 12-13 tys zł, z czego ok. 9 tys. sfinansuje UE za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego.

Z Nowego Targu Stanisław Sorys pojechał do Czarnego Dunajca, gdzie wręczył wójtowi kolejną umowę w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, tym razem na projekt pt. "Przebudowa istniejącej kotłowni olejowej na kotłownię biomasową w budynku remizy OSP".

Oba projekty zostały dofinansowane z Unii Europejskiej w ramach Działania 7.2. MRPO „Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii”.

s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl