Aktualności
Piątek, 21 września 2018 21:41

ZIKiT zmienia nazwę przystanku Dworzec Główny (zdjęcia)

KRAKÓW. Przystanki przy skrzyżowaniu ulic Lubicz, Westerplatte, Basztowej i Pawiej od soboty zmienią nazwę z "Dworzec Główny" na "Teatr Słowackiego".
Warto dodać, iż ten pomysł był już kiedyś brany pod uwagę - dokładnie 6 lat temu, jednak wówczas nie spodobał się krakowianom i urzędnicy wycofali sie z nadania nowej nazwy przystankowi. W zorganizowanej wówczas przez magistrat sondzie, większość internautów opowiedziała się za pozostawieniem dotychczasowej nazwy.

Część Krakowian proponowała co prawda, by przystanek nazywał się Teatr Słowackiego, Plac Jeziorańskiego, Centrum, Śródmieście czy Stary Dworzec, ale Dworzec Główny okazał się bezkonkurencyjny.

Był też drugi powód, dla którego wówczas nazwa przystanku ostatecznie nie uległa zmianie. Chodziło o opóźnienie oddania do użytku nowego dworca kolejowego. Zamiast na jesieni, inwestycja miała być gotowa pod koniec roku 2012, lub na początku 2013.

Warto dodać, że przystanki faktycznie zlokalizowane w sąsiedztwie dworca, czyli Dworzec Główny Wschód, Zachód i Tunel zachowają swoje nazwy.

Z wprowadzanych zmian cieszy się dyrektor teatru - Krzysztof Głuchowski. Mamy taki piękny obyczaj w mieście, że przystanki są nazywane od znajdujących się w pobliżu instytucji. Teatr Bagatela, Ludowy i Vatriete mają swoje przystanki, dlatego zmiana nazwy jest zasadna. A nasz teatr jest jednym z najbardziej znaczących w historii Krakowa, wpisany w dziedzictwo narodowe - mówi Głuchowski.

A krakowianie są dalej nie do końca przekonani do nowej nazwy.

Tomasz Cichocki i materialy prasowe
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl