Aktualności
Poniedziałek, 18 lipca 2016 22:01

XXV Orawskie Lato i finał jubileuszowych obchodów (galeria)

JABŁONKA. W niedzielę wieczorem zakończyło się obchody jubileuszu 450-lecia Jabłonki. Finałem było XXV Orawskie Lato i koncerty, w tym gwiazdy imprezy, zespołu Pectus.
Impreza rozpoczęła się o godz. 14.30. Na scenie znajdującej się na stadionie sportowym zaprezentowały się: Orkiestra Dęta OSP z Jabłonki i Orkiestra Dęta z Żarnowicy. Potem na scenie pojawiały się po kolei orawskie muzyki z poszczególnych orawskich dziedzin oraz Trombity Haniaczyków, by tradycyjnie otworzyć XXV Orawskie Lato.

Prowadzący uroczystość Jan Świdroń odczytał nazwiska osób wchodzących w skład Komitetu Honorowego, Komitetu Organizacyjnego i wszystkich bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie i organizację obchodów 450-lecia Jabłonki. Następnie zaprosił na scenę gospodarza gminy Jabłonka Antoniego Karlaka, a on zapraszał, by do niego dołączyli goście i wszyscy pracujący przy jubileuszu Jabłonki. Serdecznie wszystkim dziękował, gdyż bez zaangażowania Orawian czy wsparcia sponsorów, niczego by nie zdziałał. Przemawiało wiele osób, dziękując za zorganizowanie tego jubileuszu, gościnność i czas spędzony na Orawie. Padło wiele ciepłych słów pod adresem wójta Antoniego Karlaka i gościnności Orawian. Zespół ARVA z Lipnicy Wielkiej wręczył wójtowi Antoniemu Karlakowi swoją najnowszą płytę pt. „Pozbacowane nuty”.

Część oficjalna zakończyła się wręczeniem Nagrody Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”. Laureatem dziesiątej nagrody został muzykant z Jabłonki. Tym razem Kapituła nagrodziła Stefana Zborka. Wójt pogratulował Laureatowi i wręczył mu nagrodę przechodnią, dyplom i statuetkę. Następnie pogratulował Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej z Zubrzycy Dolnej za zajęcie I miejsca (chłopcy) i II miejsca (dziewczyny) w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych.

Po części oficjalnej na scenie zagościł nasz folklor – w śpiewie, tańcach i strojach regionalnych zespołów. Na XXV Orawskim Lacie wystąpiły: „Małe Podhale” z Jabłonki, Orkiestra Dęta z Nagymányok (Węgry), Małolipnicanie z Lipnicy Małej, Koliba z Orawki, Dziecięcy Zespół Regionalny z Tarnopola na Ukrainie.

Nie zabrakło orawskich konkursów, które tradycyjnie przyciągają wielu sympatyków i kibiców. Młodzi mężczyźni startowali w popisach hajduków, a orawskie gaździny (niektóre z gazdami) w konkursie „masło moje masło” pokazały, że potrafią szybko i dobrze je zrobić.

Po ogłoszeniu wyników konkursów publiczność zgromadzona na stadionie w Jabłonce miała okazję zobaczyć występy zespołów folklorystycznych: Skalniok z Zubrzycy Górnej, Rombań z Chyżnego, Dolanie z Zubrzycy Dolnej, Orawiacy z Lipnicy Wielkiej, Zespół Śpiewaczy z Wolborza. O godz. 21.00 wystąpiła gwiazda tegorocznej imprezy, czyli zespół PECTUS. Pokaz sztucznych ogni zakończył ten koncertowy wieczór.

XXV Orawskie Lato zakończyło ośmiodniowe obchody 450-lecia Jabłonki.

Źródło: Urząd Gminy Jabłonka, oprac. r/ zdjęcia Łukasz Sowiński i Ewelina Rusnak
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl