Golemo
Aktualności
Niedziela, 1 września 2013 16:14

XXVI Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu (zdjęcia)

LUDŹMIERZ. Owoce, kłosy zbóż, miód, sery, chleb i kwiaty złożyli górale na ręce biskupa Kazimierza Górnego, górale i rolnicy biorący udział w tradycyjnym święcie plonów. Biskup senior diecezji rzeszowskiej Mszę św. dożynkową odprawił w koncelebrze m. in. kapelanów Związku Podhalan.
Biskupowi towarzyszyli księża: Stanisław Tarnowski z Rzeszowa, Stanisław Strojek z NSPJ z Nowego Targu, Zązel z Kamesznicy, Franciszek Juchas z Poronina i Andrzej Iwaniuk - salwatorianin z Ponic.

W homilii biskup Górny mówił m. in. o wdzięczności: - Tegoroczne dożynki to wdzięczność i zatroskanie. Przynieśliście wieńce z owoców ziemi, chleb codzienny, który na ołtarzu staje się Ciałem Chrystusa. Pięknie wykonane wieńce to cecha ludzi szlachetnych. Ludzie nastawieni są, by prosić. Zapominają, co otrzymali - mówił.

Przypomniał słowa papieża-Polaka: - Z miłością stójcie przy ziemi - tak nauczał nas bł. Jan Paweł II. A ileż pięknych postaci wydała ta skalista ziemia Podhala? Andrzej Skupień Florek, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, ks. Stolarczyk - założyciel pierwszej parafii zakopiańskiej, dr Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, gen. Galica - założyciel Strzelców Podhalańskich, Władysław Orkan, św. Brat Albert z Kalatówek. /.../ Ziemia, religia i narodowość - to podstawa każdej społeczności. Jest tyle sił w narodzie - powtórzmy za poetą. Buduję się Waszą wytrwałością. Mimo padającego deszczu trwacie wiernie przy Maryi, którą przed 50 laty ukoronował Sł. Boży Kard. Stefan Wyszyński i bp ówczesny - dziś bł. Jana Paweł II. - dodał biskup nawiązując do deszczu, jaki towarzyszył uroczystościom.

Zwracając się do ks. Tadeusza Juchasa,dodał: - Księże kustoszu tak bardzo Ci gratuluję tego pięknego zakątka. Wiele razy tu zaglądam prywatnie, ale takiej celebry w deszczu jeszcze nie przeżywałem. Jaki piękny jest Ludźmierz. Jaki piękny.

W XXVI Dożynkach Podhalańskich wzięły udział delegacje wsi i sołectw z całego Podhala. Przy ołtarzu polowym odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych. Wśród nich były pieczołowicie ułożone z ziaren i kwiatów wizerunki Matki Boskiej Ludźmierskiej, konstrukcja nawiązująca do trwającego Roku Wiary, korony, kapliczki, monstrancje, krzyże, a nawet basy.

W czasie mszy poświęcone zostały ziarna na wiosenny zasiew. W uroczystościach uczestniczyli także żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i zespół Harnasie z Toronto.

Starostami Dożynek są: Grażyna Hanzel z Ludźmierza i Marcin Zubek z Zakopanego. Po Eucharystii górale spotykają się tradycyjnie na placu obok sanktuarium, gdzie do późnego wieczora trwa program artystyczny, w tym występy zespołów regionalnych.

opr. s/ zdj. Michał Bachulski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl