WSB
Aktualności
Środa, 15 września 2021 10:06

XXVII Polaniarski Osod (zdjęcia)

W niedzielę, po rocznej przerwie związanej z pandemią, w Kościelisku odbył się coroczny Polaniarski Osod. To jedna z największych gminnych imprez w roku, związana z zakończeniem sezonu pasterskiego.
Imprezę rozpoczęły "nuty ze sałasa", czyli nuty wygrane na instrumentach pasterskich, a w oficjalnym otwarciu wzięli udział wójt Roman Krupa, prezes Związku Podhalan w Kościelisku Maciej Krzeptowski, Małgorzata Karpiel-Bzdyk z Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku oraz Kinga Biernacka z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który był partnerem wydarzenia.

Zgromadzeni goście mogli zobaczyć widowisko "Osod" w wykonaniu zespołu "Polaniorze" z Kościeliska, a także występy zaproszonych zespołów z Polski i Słowacji. Obecni byli bacowie, juhasi, odbył się też redyk.

Na scenie plenerowej na Chotarzu wystąpili laureaci XXVIII Przednówka w Polanach - grupy śpiewacze zespołów "Klimka Bachledy" z Zakopanego i "Zbójnicek" z Zębu, członkowie Klubu Folkloru Autentycznego "Hojana" z Żyliny, dzieci i młodzież skupiona w Zespole Pieśni i Tańca "Polany" z Kościeliska, zespół "Zielony Jawor" z Krempach prezentujący folklor Spisza i tańce węgierskie. Na zakończenie odbył się żywiołowy koncert zespołu TATRABALKAN.

Dodatkową atrakcją były, organizowane w ramach projektu "Jagnięcina Podhalańska" realizowanego przez gminę Kościelisko wspólnie z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska potrawy z jagnięciny. Odbyły się także konkursy wiedzy o jagnięcinie i pasterstwie.

oprac. r/ zdj. Piotr Korczak
Stramuś
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl