Kopalnia
Aktualności
Czwartek, 14 grudnia 2017 19:40

XXI Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących - zapowiedź

Już w najbliższą niedzielę, 17 grudnia, w godz. 11.00-17.00 na Rynku Głównym od Strony Ratusza odbywać się będzie XXI Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Potrzebujący otrzymają ciepłe posiłki oraz będą mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w specjalnym Szpitalu Polowym.
„Wigilia pod gołym niebem” organizowana przez Jana Kościuszko, to już tradycja. Kiedy w 1996 roku, podczas pierwszego spotkania rozdano około pięć tysięcy posiłków nikt nie spodziewał się, że przez kolejne dwie dekady na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia potrzebujący będą gromadzić się na krakowskim Rynku, by choć przez chwilę przestać czuć się samotnie, by skorzystać z realnej pomocy.

Inicjatywa unaocznia skalę problemu ubóstwa, który często dotyczy osób starszych i samotnych. Podczas ubiegłorocznej edycji uczestnikom wydarzenia wydano ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw. Tym razem organizatorzy są przygotowani na jeszcze większe zainteresowanie. Potrzebujący otrzymają ciepły barszcz, smażonego karpia, pierogi czy wigilijny bigos, a w ich ręce zostanie przekazanych kilkadziesiąt tysięcy paczek świątecznych ze słodyczami i artykułami spożywczymi przygotowanych dzięki wsparciu licznych partnerów. Organizatorzy Wigilii serdecznie zapraszają również wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w wigilijne dzieło pomocy potrzebującym przez przekazanie artykułów spożywczych w trwałym opakowaniu. Wszystkie dary będą zbierane i rozdawane osobom potrzebującym na oczach darczyńców.

Na czwartkowej konferencji prasowej organizatorzy poinformowali, że z uwagi na ogromne zainteresowanie lekarskimi poradami w ubiegłym roku (do szpitala polowego zgłosiło się 130 osób) w tym roku szpital polowy poszerzy zakres działania. W tym roku w specjalnym szpitalu polowym przyjmować będzie 50 lekarzy, ratowników i wolontariuszy. Zainteresowani bezpłatnie wykonają m.in. badania USG, EKG, spirometryczne czy stomatologiczne.

Nad bezpieczeństwem będą czuwać strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, a za opiekę medyczną będą odpowiedzialni lekarze zrzeszeni w Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie oraz młodzi lekarze działający przy Okręgowej Izbie Lekarskiej.

Charytatywne przedsięwzięcie rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do 17.00. Gościom spotkania życzenia złożą prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Potrzebujący otrzymają gorący barszcz, smażonego karpia, pierogi, bigos. Czekać na nich będzie także kilkadziesiąt tysięcy paczek świątecznych ze słodyczami i artykułami spożywczymi przygotowanych dzięki wsparciu sponsorów.

Współorganizatorem wydarzenia jest Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie, wspiera ich ponad 100 wolontariuszy. Akcję wspierają liczni partnerzy, którzy dostarczają produkty do przygotowania posiłków.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl