Aktualności
Niedziela, 20 grudnia 2020 15:30

XXIV Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących.

Bezdomni i potrzebujący nie zostali pozbawieniu pomocy. Mimo epidemii koronawirusa w Krakowie odbyła się 24. Wigilia organizowana przez krakowskiego restauratora Jana Kościuszkę. Tym razem nie na Rynku Głównym, ale w formie konwoju, który odwiedził osoby w potrzebie.
W tym roku wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących odbyła się w Krakowie po raz 24. Ze względu na obostrzenia zawiązane z pandemią koronawirusa jej formuła została zmieniona.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Fundacja im. Brata Alberta wskazały ponad 20 miejsc, które odwiedził samochodowy konwój wiozący kilkadziesiąt tysięcy porcji dań wigilijnych i paczek z artykułami spożywczymi.

Na liście miejsc, do których trafią świąteczna paczki znalazły się między innymi noclegownie, schroniska, domy pomocy społecznej, mieszkania chronione, hospicjum, miejsca prowadzone przez siostry zakonne i zakonników, a także podopieczni inicjatyw, takich jak Dzieło Pomocy św. Ojca Pio czy Zupa na Plantach.

Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to już lokalna tradycja. Kiedy w 1996 roku, podczas pierwszego spotkania rozdano około pięć tysięcy posiłków, nikt nie spodziewał się, że przez kolejne dwie dekady na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia potrzebujący będą gromadzić się na krakowskim rynku, by choć przez chwilę przestać czuć się samotnie, by skorzystać z realnej pomocy. Inicjatywa pokazuje też skalę problemu ubóstwa, który często dotyczy osób starszych i samotnych. Podczas ubiegłorocznej edycji uczestnikom wydarzenia wydano ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw.


Tegoroczna Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to wspólne dzieło Jana Kościuszki, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, Fundacji im. Brata Alberta, partnerów i ludzi dobrej woli, których łączy chęć niesienia pomocy. Organizatorem Wigilii od ponad dwudziestu lat jest Grupa Kościuszko M2B i należące do niej restauracje - „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”. Wydarzenie wspierają również liczni partnerzy: producent słodyczy Wawel SA, Bacówka Towary Tradycyjne, firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna oraz Piekarnia Cukiernia Awiteks. W organizację przedsięwzięcia angażują się również wolontariusze

źródło: fot. Tomasz Cichocki materialy prasowe

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl