Aktualności
Poniedziałek, 29 stycznia 2018 15:35

XLV sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego

Wsparcie dla małopolskich gmin, dołączenie Małopolski do grupy najbardziej innowacyjnych regionów UE czy kwestia gospodarki odpadami – m.in. tymi sprawami zajęli się radni województwa na styczniowej sesji sejmiku.
Styczniowe obrady rozpoczęły się wystąpieniem Jadwigi Emilewicz, obecnej minister przedsiębiorczości i technologii. W związku z objęciem nowego urzędu, zrezygnowała z mandatu radnej województwa.

- Decyzja o złożeniu mandatu jest podyktowane przede wszystkim poczuciem odpowiedzialności. Czas, który spędziłam w sejmiku województwa – a to 3 lata ciężkiej i inspirującej pracy – był dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Tematy, którymi zajmowałam się jako radna, będę dalej kontynuować, tyle że w perspektywie ogólnopolskiej – mówiła minister Emilewicz.

Wpływ na kształtowanie polityki gospodarczej na poziomie Komisji Europejskiej, obecność w gronie najbardziej innowacyjnych regionów UE, możliwość kooperacji małopolskich firm i instytucji naukowych z najważniejszymi jednostkami badawczymi w Europie – to tylko kilka korzyści, jakie da Małopolsce członkostwo w międzynarodowym Stowarzyszeniu Inicjatywa Awangarda. Radni wyrazili na to zgodę w poniedziałek.

- Jesteśmy jedynym regionem w środkowo-wschodniej Europie, który zaangażował się w tę inicjatywę. Nie mam wątpliwości, że takie rozwiązanie to przyszłość. Polityka spójności po 2020 roku zostanie w sporej części zmniejszona. Warto więc być w takiej grupie najbardziej liczących się regionów – to mocny fundament do budowania sieci współpracy, która będzie procentować na przyszłość - podkreślał w czasie wystąpienia marszałek Jacek Krupa.

Radni sejmiku zgodzili się również na przekazanie dotacji z budżetu województwa dla gmin, które współpracują przy tworzeniu sieci rowerowych autostrad Velo Małopolska. W efekcie tego gmina Biały Dunajec otrzyma pomoc w wysokości ponad 210 tys. zł na modernizację ul. Kościuszki, a Szaflary – ponad 84 tys. zł na remont ul. Kolejowej. To m.in. właśnie tędy będzie biegła trasa Velo Dunajec.

Wygodniej będzie też rowerzystom, którzy wybiorą trasę Eurovelo 11. Na modernizację drogi gminnej w m. Andrzejówka, Muszyna otrzymała od województwa dotację celową o wysokości 605 tys. zł.

Z kolei decyzją radnych Skawina otrzyma 50 tys. zł na remont drogi rowerowej, która znajduje się na odcinku od potoku Rzepnik do budowanej przez województwo kładki na rzece Skawinka.

Podczas poniedziałkowej sesji radni województwa przyłączyli się do obywatelskiej inicjatywy, która dąży do ponownej lokalizacji jednostki wojskowej w Nowym Sączu. Jednym z argumentów jest tu dawna obecność 1. Pułku Strzelców Podhalańskich

"Sejmik Województwa Małopolskiego działając ponad podziałami politycznymi z inicjatywy wszystkich klubów, apeluje o powrót 1. Pułku Strzelców Podhalańskich do Nowego Sącza. Tradycja obecności Podhalańczyków na Sądecczyźnie sięga 100 lat. Podhalańczycy w burzliwych dwóch latach po odzyskaniu niepodległości dali dowody męstwa walcząc o integralność terytorialną ojczyzny na różnych frontach. Apelujemy o powrót żołnierzy na Sądecczyznę w stulecie niepodległości Polski" - odczytał fragment apelu Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Szansą na utworzenie jednostki apelujący widzą w nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji polskich sił zbrojnych. Sejmik przyjął apel jednogłośnie.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl