Aktualności
Poniedziałek, 25 września 2017 16:33

XLI sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego

Modernizacje kolejnych fragmentów istniejących tras i dróg gminnych z przeznaczeniem na trasy rowerowe oraz upamiętnienie wybitnego małopolskiego malarza Adolfa Hyły – tymi między innymi sprawami zajmowali się małopolscy radni na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Od kilku lat Województwo Małopolskie wspólnie z Małopolskim Stowarzyszeniem Sołtysów wybiera najlepszego sołtysa regionu. W tym roku tytuł ten zdobył Jan Szczepański z sołectwa Brzezinka w gminie Zabierzów. Teraz w ślad za tytułem, radni województwa jednogłośnie przyznali sołectwu wsparcie w wysokości 50 tys. zł. Zostanie ono przeznaczone na lokalne inicjatywy, które będą służyć wszystkim mieszkańcom sołectwa.

- Przypomnijmy, wybierając najlepszego sołtysa Małopolski komisja bierze pod uwagę m.in. inwestycje zrealizowane w sołectwie z jego inicjatywy – w tym szczególnie wsparcie kultury, promocję czy innowacyjne rozwiązania. Ważna jest także współpraca z samorządem gminnym – wyliczał marszałek Jacek Krupa.

Radni podjęli także uchwałę dotyczącą przekazania 50 tys. zł gminie Skawina na wyremontowanie nawierzchni gminnego szlaku rowerowego od zjazdu z budowanej przez województwo w ramach WTR kładki pieszo – rowerowej na rzece Skawince do istniejącego szklaku rowerowego biegnącego w kierunku Krakowa. Wsparcie w wysokości ponad 210 tys. zł trafi także do Białego Dunajca. Dzięki 84 tys. dofinansowania gminna droga asfaltowa w Szaflarach zostanie dostosowana do wymogów trasy rowerowej VeloDunajec”. Aż 700 tys. dotacji na budowę ścieżki rowerowej w Andrzejówce otrzyma natomiast miasto i gmina Muszyna.

Sejmik pamięta o małopolskim malarzu. Mija właśnie 120. rocznica urodzin Adolfa Hyły, malarza, którego twórczość była mocno związana z Małopolską. Jego najbardziej znanym dziełem jest obraz „Jezu Ufam Tobie”, który od ponad siedemdziesięciu lat znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

- Przed niezliczonymi kopiami obrazu Adolfa Hyły modlą się ludzie pod wszystkimi szerokościami geograficznymi, a samo dzieło nierozerwalnie kojarzy się z Krakowem i Małopolską. Adolf Hyła uwiecznił też na płótnie rozliczne krajobrazy naszego regionu, w znakomity sposób uchwytując piękno przyrody i wspaniałych małopolskich zabytków - odczytał fragment apelu Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący sejmiku województwa małopolskiego.

Radni przyjęli oświadczenie w tej sprawie. Teraz dokument trafi m.in. do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

opr. s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl