Golemo
Aktualności
Poniedziałek, 20 listopada 2017 17:20

XLIII sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego

Pierwsze czytanie budżetu Województwa Małopolskiego na 2018 rok czy utworzenie Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie – to tylko wybrane tematy, którymi zajęli się małopolscy radni podczas listopadowej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Listopadowa sesja sejmiku rozpoczęła się nietypowo. Z okazji zbliżającej się barbórki, przypadającej 4 grudnia, orkiestra górnicza z Zakładu Górniczego Janina z Libiąża odegrała wyjątkowy koncert, otwierając tym samym XLIII sesję Sejmiku Województwa Małopolskiego. "Janina" jest drugą obok Brzeszcz kopalnią położoną na terenie Małopolski. W sesji wzięli również udział uczniowie ze szkoły podstawowej z subregionu sądeckiego.Tuż po uroczystym otwarciu sesji przystąpiono do pierwszego czytania uchwały budżetowej na 2018 rok. Główne założenia projektu przedstawił marszałek Jacek Krupa. Jednak to dopiero początek całej procedury przyjęcia planu wydatków i dochodów Małopolski na 2018 rok. Teraz przez dwa tygodnie radni będą dokładnie analizować jego treść i wnosić ewentualne poprawki. 28 grudnia odbędzie się sesja budżetowa.

- Przyszłoroczny budżet to przede wszystkim inwestycje, które rozwijają region i służą mieszkańcom. To budowa i remonty dróg, modernizacje w szpitalach, innowacyjne projekty edukacyjne, kulturalne i społeczne. Większość z tych projektów jest realizowana przy dużym wsparciu środków unijnych, dzięki którym gospodarka i pozycja naszego regionu tak zdecydowanie się umacnia - mówił marszałek Jacek Krupa.

Projekt przyszłorocznego budżetu Małopolski zakłada prognozę dochodów na poziomie 1 602 mln zł i wydatków w wysokości 1 662,1 mln zł. Dobre zbilansowanie tegorocznego budżetu widać świetnie po znacznym – w porównaniu do zeszłego roku – zmniejszeniu się deficytu.Podczas sesji sejmiku radni uchwalili statut Małopolskiego Centrum Nauki. To kolejny ważny krok w tworzeniu tej niezwykłej instytucji.

- Małopolskie Centrum Nauki tworzymy absolutnie od podstaw. To jest złożone przedsięwzięcie wymagające współpracy wielu instytucji. Liczę, że uda nam się je zrealizować, bo bez wątpienia byłoby to wyjątkowe i inspirujące miejsce na mapie regionu- mówił Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

To właśnie tu dzieci i uczniowie w specjalnie przygotowanych laboratoriach oraz pracowniach będą eksperymentować, odkrywać tajniki nauki, zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi.

Przypomnijmy, Małopolskie Centrum Nauki powstanie do 2022 roku w Krakowie przy al. Bora Komorowskiego i obejmie obszar prawie 4 ha. Już wiadomo, że powierzchnia użytkowa MCN – uwzględniająca zarówno wystawę stalą, jak i czasowe ekspozycje – jest szacowana na ok. 10 tys. m kw. Otoczenie budynku to ok. 4 tys. m kw.

Dzięki jednogłośniej decyzji radnych Muzeum Ziemi Miechowskiej przygotuje wystawę poświęconą postaniu styczniowemu i bitwie miechowskiej z okazji 155. wydarzeń, mających miejsce 17 lutego 1863 r.

- Jako samorząd województwa dokładamy wszelkich starań, by chronić nasze dziedzictwo kulturowe. Nasz region jest pełen historycznych wspomnień, pełen kultury i tradycji. Jesteśmy zobowiązani, by zachować naszą tożsamość, pamięć o bohaterach i przekazywać ją kolejnym pokoleniom - mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.Już wiadomo, że na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty, które będą prezentowały tło historyczne powstania, przygotowania do samej bitwy, jej przebieg oraz związane z nią reperkusje. Wśród nich znajdzie się m.in. mapa Miechowa ukazująca ruchy wojsk powstańczych i carskich, kopie ubiorów powstańczych, żołnierskich oraz mieszczańskich strojów żałobnych. Wystawa będzie stale uzupełniana.

Otwarcie wystawy nastąpi dokładnie w rocznicę wydarzeń czyli 17 lutego 2018. Na realizację tego przedsięwzięcia zdecydowano przeznaczyć 60 tys. zł.

opr. s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl