Golemo
Aktualności
Poniedziałek, 7 lipca 2014 01:33

XIX Śpisko Watra (podwójna galeria)

NIEDZICA. Wczesnym popołudniem przy Gminnym Ośrodku Kultury Paweł Dziuban, wójt uroczyście zapalił watrę, inaugurującą XIX Śpisko Watre, której organizatorami były Gmina Łapsze Niżne oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z/s w Niedzicy.
Ten kilkugodzinny przegląd zespołów regionalnych związanych z kulturą spiską był wspaniale zorganizowanym i prowadzonym widowiskiem o charakterze festynowym, z jednej strony, ale i edukacyjnej dla turystów czy też młodych mieszkańców Gminy Łapsze Niżne uczestniczących w przeglądzie.

To właśnie podczas przeglądu licznie przybyli widzowie mogli podziwiać zarówno kulturę muzyczno – taneczną Spisza, ale także stroje regionalne mieszkańców tego wspaniałego regionu.

W przeglądzie obok zespołów polskich i słowackich zaprezentowała się także węgierska grupa CSÁSZTA Néptáccsoport, której występ bardzo podobał się widzom.

Mówiąc o węgiersko – polskich akcentach XIX Śpiskiej Watry należy wspomnieć o promocji publikacji "Słownik gwarowy mieszkańców węgierskiej miejscowości Derenku i ich potomków", którzy w XVII wieku opuścili Polskie tereny z regionu Spisza i wywędrowali właśnie do tej miejscowości, kultywując tradycje Polskości, w tym kulturę językową, która prawie nie uległa zmianom językowym polszczyzny sprzed czterech wieków.

Podczas imprezy wystąpiły także zespoły: "Małe Jedlicki’’ i "Hajduki’’ z Łapsz Wyżnych, "Dunajec" i "Czardasz’’ z Niedzicy, "Bystry Potok’’ z Kacwina, "Frydmanie’’ z Frydmana, "Honaj" z Dursztyna, "Maguranka" ze Spiskiej Starej Wsi (Słowacja), "Jaworinki’" i "Mali Toniecnici" z Krempach oraz "Ciardasie" z Czarnej Góry.

Wśród widzów gorąco oklaskujących występujących regionalnych zespołów tanecznych i muzycznych byli przedstawiciele władz samorządowych gminy Łapsze Niżne, powiatu nowotarskiego, samorządowcy z gmin z regionu Spisza, jak i samorządów słowackich współpracujących z gospodarzem imprezy.

- XIX Śpisko Watra to impreza o już wieloletniej tradycji, świadczącej o tym, że wpisała się ona na stałe w kalendarz kulturalny nie tylko gminy, ale całego powiatu nowotarskiego. Jest to też przykład, że władze samorządowe coraz większą wagę w swoich działaniach przywiązują do kultywowania kultury swoich regionów, a przez to promowanie danego regionu w Polsce i poza jej granicami - podkreślił w rozmowie z nami członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Nowym Targu Bogusław Waksmundzki.

Podczas przeglądu ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Niedzicy.

Także dzieci mogły się do woli wybawić na dmuchanych zjeżdżalniach, a wśród smakołyków były obok potraw regionalnych wyroby z grilla, lody i wata cukrowa.

Jednym słowem XIX Śpisko Watra, to impreza, podczas której każdy znalazł coś dla siebie, a organizatorzy Watry doskonale spisali się jako gospodarze przeglądu.

Tekst Henryk Janusz Olkiewicz. Zdjęcia w galerii poniżej Krzysztof Garbacz. Więcej zdjęć H.J. Olkiewicza - tutaj.
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl