WSB
Aktualności
Wtorek, 9 sierpnia 2016 10:00

Wystawa "Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-89"

Na placu Wolnica w Krakowie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”, z udziałem Biskupa Tadeusza Pieronka, Stanisława Dziedzica Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prof. Jana Rydla, przewodniczącego Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Ekspozycja przygotowana przez historyków ESPS ukazuje skomplikowany proces wyzwalania się części Europy spod komunistycznej dyktatury.

Wystawa prezentowana do tej pory w Berlinie, Brukseli, Warszawie, Budapeszcie, Wiedniu, Bratysławie i Bukareszcie prezentuje historię społeczeństw Europy Środkowej przez pryzmat utraconej w 1939 roku wolności i opisuje ograniczenia, jakim w bloku komunistycznym podlegały swobody obywatelskie. Ukazuje także dążenie do przywrócenia wolności jako jedną z najważniejszych przyczyn przemian 1989 roku. Szczególne miejsce poświęcono temu co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej dotyczącą wydarzeń, które poprzedziły upadek komunizmu w Europie.
- Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy prof. Jan Rydel.


Treść ekspozycji układa się w opowieść o różnych obliczach wolności. Poszczególne części poświęcone zostały m.in. wolności słowa i wypowiedzi, wolności religii i wyznania czy wolności gospodarczej.

Zapraszamy do obejrzenia ponad 100 fotografii, relacji z najważniejszych wydarzeń oraz fragmentów nagrań telewizyjnych, które ukazują różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie.

Prezentacja wystawy w Krakowie potrwa do 20 sierpnia. Jej wirtualna wersja jest dostępna dla internautów pod adresem:http://1989.enrs.eu/exhibition.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Austria, Łotwa, Czechy i Albania.

Tomasz Cichocki i mat. prasowe
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl