Parada Smoków
Aktualności
Piątek, 28 lutego 2020 16:31

Wystawa "Czekając na wiatr" (zdjęcia)

KRAKÓW. „Dama z gronostajem” w maseczce antysmogowej, napis „Smog zabija” ułożony z tysięcy brakujących w tłumie postaci, zdjecia małopolskich miast i wsi, pogrążonych w gęstych oparach. W galerii Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY otwarta została wystawa pt. „Czekając na wiatr”. Wśród prac jest zdjęcie naszego redakcyjnego kolegi Michała Adamowskiego.
Patronat honorowy nad ekspozycją sprawuje wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz. Wystawę można oglądać do 12 marca 2020.

- Również poprzez sztukę możemy zwracać uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza, edukować a czasem dotrzeć do sumień poprzez wrażliwość artystów - mówił podczas wernisażu wystawy wicemarszałek Urynowicz.

Na ekspozycję składają się prace blisko 30 twórców. To m.in. prezentacje multimedialne, grafiki, obrazy, mikro- i makrofotografie, a nawet pluszowe modele szkodliwych substancji z powietrza, którym oddychamy w Małopolsce. Wśród autorów znaleźli się m.in. Agnieszka Jakóbik, Alicja Sobiepańska, Jolanta Adamiec czy Michał Adamowski. Do wystawy przyczynili się także wybitni specjaliści w zakresie badań zanieczyszczeń powietrza: prof. Piotr Kleczkowski, prof. Wanda Wilczyńska-Michalik i prof. Marek Michalik, dr Bartłomiej Pietras.

Organizatorem i kuratorem niezwykłej wystawy jest krakowski artysta dr Tomasz Wełna, od wielu lat zaangażowany w działania antysmogowe. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo, w którym znajdziemy informacje o wpływie smogu na zdrowie oraz teksty ludzi nauki, mediów, działaczy społecznych.

- Wszystkie osoby zaangażowane w akcję łączy jedno wspólne dążenie: aby już wkrótce w Małopolsce nie trzeba było więcej czekać na wiatr – mówi kurator wystawy dr Tomasz Wełna.

opr,s/ zdj. UMWM

źródło: UMWM

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl