Aktualności
Czwartek, 8 listopada 2018 13:28

Wystawa Architektura niepodległości w Europie Środkowej w MCK

8 listopada, a więc tuż przed dniem, w którym cała Polska świętować będzie setną rocznicę odzyskania niepodległości, zapraszamy na wernisaż wystawy zatytułowanej Architektura niepodległości w Europie Środkowej.

W 1918 roku Europa Środkowa doświadczyła radykalnej zmiany podziału granic oraz powstania nowych państw narodowych. Przekształcenia terytorialne, pojawienie się nowych centrów politycznych, ambitne programy społeczne i infrastrukturalne to tylko kilka zjawisk, które szybko odcisnęły swój ślad na sztuce i architekturze regionu. Modernizm oraz poszukiwania stylów narodowych w Polsce, Jugosławii, krajach bałtyckich czy Czechosłowacji wychodziły z podobnych założeń, ale posługiwały się odrębnymi językami i formami.

Wystawa pokazuje problemy wspólne dla wielu państw Europy Środkowej, wydobywając przy tym ich odrębność i lokalną specyfikę. Na ekspozycję składają się modele i projekty architektoniczne, fotografie i grafiki, odzwierciedlające bogatą mozaikę życia artystycznego regionu po 1918 r.

Otwarcie wystawy nastąpi o godz. 18.00 w Sali pod Kruki przy Rynku Głównym 25.

źródło: fot. Tomasz Cichocki i materiały prasowe MCK

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl