Golemo
Aktualności
Czwartek, 10 września 2020 22:00

Wystawa „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”

Od piątku, 11 września na Zamku Królewskim na Wawelu można podziwiać dzieła sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W ramach wystawy „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie” prezentowana jest unikatowa w skali światowej kolekcja namiotów tureckich, bogato dekorowanych aplikacjami o motywach roślinnych, nasyconych kolorami. Zwane były ruchomymi pałacami Orientu.
W armii tureckiej namioty pełniły różne funkcje, które korespondowały z kształtem architektury i jej dekoracją. Dzięki odpowiedniej technice łączenia namiotów ze sobą, powstawały całe „wielopokojowe” przestrzenie. I tak istniały namioty-stajnie, namioty-kuchnie (z okienkami i wywietrznikami), namioty-magazyny żywności i sprzętu, namioty-sale audiencyjne, namioty paradne, czy reprezentacyjne dla wyższych dostojników. W ten sposób powstawało prawdziwe miasto armii tureckiej.

Zwiedzający zobaczą, między innymi, wielki namiot niebieski, jeden z trofeów króla Jana III Sobieskiego. Bogato zdobione dzieło sztuki, przypominające pałac sułtański, wyróżnia się na tle obiektów tego rodzaju rzadko spotykaną barwą tła. Wśród eksponatów znalazł się również mniejszy namiot czerwony. Na jego przykładzie widać, w jakich warunkach podróżowali w armii sułtańskiej oficerowie średniego szczebla. Trzeci z namiotów, ofiarowany przez prof. Karolinę Lanckorońską – zasłużoną donatorkę Wawelu, jest natomiast ważną pamiątką rodzinną: zdobił kiedyś wnętrza pałacu w Rozdole i stanowi świadectwo skomplikowanej historii tego rodu.
Ekspozycji namiotów tureckich towarzyszą przedmioty rzemiosła artystycznego najwyższej klasy, w tym dywany i makaty. Te ostatnie, tworzone z jedwabiu oraz kobierce modlitewne i barwna ceramika z Izniku, przywołują atmosferę wnętrz mieszkalnych Wschodu. Na wystawie będzie także można zobaczyć bogatą kolekcję militariów (w tym sztandarów, tworzących największy zbiór w Europie), obejmującą broń z obszarów od Morza Śródziemnego po północne Indie, z okresu od XVI do XIX wieku. Najcenniejszy jest tu wspaniały rząd koński z osiodłaniem, własność Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, ambasadora cesarza Leopolda I u boku Jana III Sobieskiego. Technika wykonania obiektów, wspaniałe dekoracje ceramiki, broni czy też rzędów końskich, wysadzanych półszlachetnymi i szlachetnymi kamieniami, świadczą o niezwykłym kunszcie tureckich rzemieślników. Dzieła sztuki ukazują także silne wpływy Orientu w czasach dawnej Rzeczpospolitej.

Wraz z wystawą uruchomiony zostanie bogaty program wydarzeń edukacyjnych. Poza zwiedzaniem wystawy będzie możliwość między innymi wzięcia udziału w warsztatach plastycznych, spacerze po mieście śladami Jana III Sobieskiego czy lekcjach języka tureckiego. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem.

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2021 roku.

źródło: fot. Tomasz Cichocki materialy prasowe

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl