Sobota, 20 kwietnia | Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
05.10.2017 | Czytano: 56

Wykryto pomieniotwórczy pierwiastek w powietrzu

Co prawda wykryty ruten – 106 może być niebezpieczny dla zdrowia, to eksperci z atomistyki uspokajają – jego stężenie w powietrzu nie powoduje żadnego zagrożenia.

Na terenie Europy, w tym w Polsce, wykryto niewielkie ilości izotopu promieniotwórczego ruten-106. Komunikat w tej sprawie opublikowało m.in. krakowskie starostwo.

- Aktualne wskazania krajowych stacji pomiarowych potwierdzają obecność tego izotopu w powietrzu, jednak w ilościach nie mających żadnego wpływu na zdrowie ludzkie - poinformował Grzegorz Miedziak z Centrum Operacyjno-Analitycznego Biura Analiz i Reagowania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Eksperci z Państwowej Agencji Atomistyki przestrzegają, że nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem.

- Najwyższe stężenie rutenu wstępnie oznaczone na terenie Polski wynosi 6,4 mBq/m3. Jest to bardzo niewielka ilość. Oznacza to, że człowiek musiałby wdychać powietrze z wykazanym stężeniem rutenu-106 przez okres wielokrotnie przekraczający czas życia ludzi, aby otrzymać roczną dawkę promieniowania jonizującego uznawaną za bezpieczną (tj. 1 milisievert) – wyjaśniają.

Źródło emisji rutenu pozostaje nieznane. Ze względu na bardzo niskie stężenie substancji, określenie miejsca uwolnienia będzie trudne. Obecność w próbkach wyłącznie rutenu-106, wyklucza jego pochodzenie z elektrowni jądrowej. Prawdopodobnym źródłem może być laboratorium lub instalacja produkująca ruten-106 albo nieprawidłowa utylizacja tej substancji (np. spalenie).

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl