Aktualności
Poniedziałek, 27 listopada 2017 08:40

Wybrano zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego

Dzięki specjalnym środkom rozdzielonym przez mieszkańców naszego regionu powstaną m.in. nowe miejsca dla seniorów, całodobowe książkomaty, nowe drogi i chodniki.
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego swoje głosy oddało ponad 176 tys. osób. To blisko 100 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

Małopolanie do podziału mieli 8 mln zł – po 1,33 mln zł na każdy z subregionów. Głosowanie trwało od 25 września do 13 października. Do budżetu zgłoszono 160 projektów. Ostatecznie na realizację ma szansę 48 zadań, które uzyskały największą liczbę głosów.

W stolicy regionu zdecydowanym zwycięzcą został projekt „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa”. W ramach niego zostanie zakupionych 3 tys. sadzonek drzew do posadzenia na terenach należących do województwa i rozdania mieszkańcom. Dzięki głosom krakowian pod Wawelem powstanie także m.in. akademia kobiecego futbolu, a Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Rajskiej zyska całodobowy książkomat do zwrotu i odbioru literatury.

W krakowskim obszarze metropolitalnym największe poparcie zdobyła inicjatywa klubu sportowego Wiarusy Igołomia. Jego członkowie za pieniądze z budżetu obywatelskiego zamierzają szkolić kolejne pokolenia młodych piłkarzy w oparciu o innowacyjne treningi.

W subregionie sądeckim mieszkańcy postawili na projekt zakładający promowanie lokalnego dziedzictwa kulturalnego Łącka. W gronie zwycięzców znalazł się również m.in. pomysł zakupu nowoczesnych aparatów medycznych do ratowania noworodków dla szpitala im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu i stworzenia plaży w Mszanie Dolnej.

Na Podhalu wygrał projekt dedykowany seniorom. Z myślą o nich w Zakopanem powstanie nowoczesna siłownia „pod chmurką”, a także specjalna sala do ćwiczeń rekreacyjnych i rehabilitacji po przebytych chorobach i urazach.

W Małopolsce Zachodniej zdecydowanym zwycięzcą okazał się cykl specjalistycznych zajęć i warsztatów dedykowanych niepełnosprawnym dzieciom. Z kolei w subregionie tarnowskim – pomysł organizacji cyklicznych spotkań, które mają zachęcić mieszkańców do czytania książek.

opr. ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl