Aktualności
Poniedziałek, 3 września 2018 11:14

Wybrano najlepsze filmy o górach (zdjęcia)

Australijski film „Góra” w reż. Jennifer Peedom zyskał największe uznanie w oczach jury i zdobył główną nagrodę w tegorocznym konkursie filmowym festiwalu Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Gala rozdania nagród odbyła się w kinie Sokół.
O statuetkę Wielkiej Drewnianej Góry walczyli twórcy 24 filmów z całego świata. Na konkurs zgłoszonych zostało 1500 produkcji. W jury zasiedli filmowcy i ludzie gór: Krzysztof Zanussi, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik i Peter Horký.

Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego zdobył DREAMLAND w reż. Stanisława Berbeki. Nagrodę w jego imieniu odebrała Elza Berbeka, matka Jacka i Macieja Berbeków.

Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą otrzymał WŁADCY NIEBA w reż. Véronique, Anne i Erik Lapied.

Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich wręczył wiceburmistrz Wiktor Łukaszczyk. Przyznano ją filmowi OSTATNI GÓRALE w reż.
Filipa Lufta.

Nagrodę Polskiego Związku Alpinizmu za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach dostał MAGNETIC MOUNTAINS w reż. Steve’a Wakeforda.

Nagrodę Publiczności otrzymał DREAMLAND w reż. Stanisława Berbeki.

Już po raz czternasty miłośnicy gór spotykali się w Zakopanem na jednym z najważniejszych festiwali górskich w Polsce.

W tegorocznej, czterodniowej edycji Spotkań z Filmem Górskim odbyło się czterdzieści spotkań z ludźmi gór i 48 godzin projekcji filmowych. Do konkursu zgłoszono 1500 produkcji filmowych. 24 filmy walczyły w konkursie, a oceniało je Jury pod wodzą Krzysztofa Zanussiego.

Podobnie jak w poprzednich latach, spotkaniom towarzyszyły zawody Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego, które są częścią Pucharu Polski w boulderingu. Areną zmagań była w tym roku Górna Rówień Krupowa, obok miasteczka festiwalowego. Na ścianie wspinaczkowej PZA rozgrywane są eliminacje, półfinały i finały w boulderingu w klasie senior i młodzieżowiec. Galerie zdjęć z zawodów i spotkań autorstwa Piotra Korczaka zobaczyć można na podhale24.pl, z galerii poniżej zdjęcia z konkursu finałowego.


pk/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl