Golemo
Aktualności
Czwartek, 21 czerwca 2018 09:40

Wybitni przedstawiciele świata kultury i sztuki po raz kolejny zostali wyróżnieni nagrodą Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi

Wraz z nimi doceniono też osoby, które idą w ślady swoich mentorów i kontynuują ich wielkie dzieło – teraz wspólnie będą realizować kulturalne projekty, dzięki którym usłyszą o nich nie tylko w Małopolsce.
- Województwo Małopolskie już po raz jedenasty przyznało nagrodę Ars Quaerendi, którą co roku nagradzamy wyjątkowych twórców oraz ich zdolnych naśladowców. Tym samym udowadniamy, że pomimo różnic pokoleniowych, można wspólnie tworzyć wyjątkowe i nowatorskie projekty - mówi Leszek Zegzda, zajmujący się w zarządzie województwa sprawami kultury. - Zarówno dzielenie się doświadczeniem z młodymi następcami, jak i młodzieńczy entuzjazm wychowanków są korzystne dla obu stron – dodaje.

Małopolska wybitnymi muzykami stoi

W tym roku wśród nagrodzonych osób doceniono zwłaszcza przedstawicieli świata muzyki z całego regionu. Wśród nich są prof. Stefan Wojtas (mistrz) i dr Grzegorz Mania (uczeń), którzy dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa, przez najbliższe dwa lata zagrają aż 8 koncertów, na których zostaną zaprezentowane różne oblicza pianistyki. Dzięki temu, melomani z Małopolski będą mogli wysłuchać utworów wybitnych, a często zapomnianych, kompozytorów związanych z naszym regionem – wśród nich m.in. Juliusza Zarębskiego czy Andrzeja Panufnika.

Wiele koncertów – tym razem skrzypcowych – czeka także na uczniów z małopolskich szkół. Za sprawą drugiego mistrzowsko-uczniowskiego duetu – Piotra Marciaka i Wiktora Modrzejewskiego – będą oni mogli wysłuchać koncertów w najlepszych salach koncertowych regionu. Na dzieci i młodzież czekają ciekawe brzmienia – od muzyki klasycznej po współczesną. Ale nie tylko – uczniowie będą mogli dowiedzieć się też więcej na temat wybitnych, światowych kompozytorów oraz różnych epok muzycznych. To jednak nie koniec atrakcji, gdyż na wszystkich zainteresowanych Małopolan czeka też wielki koncert finałowy w wykonaniu mistrza i ucznia wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Do wyjątkowych brzmień ich muzyki skrzypcowej będzie można wrócić jednak nawet po latach, ponieważ przyznane wraz z nagrodą dofinansowanie pozwoli także na wydanie płyty.

Dzięki nagrodzie Ars Quaerendi swój album wydadzą też dr Piotr Wyleżoł oraz Grzegorz Dowgiałło, czyli jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów wraz ze swoim niezwykle uzdolnionym uczniem, który jako niewidomy artysta był wielokrotnie nagradzany na licznych konkursach multiinstrumentalistów. Na płycie znajdzie się autorska muzyka twórców związanych z Małopolską, wykonywana w towarzystwie orkiestry symfonicznej. Radość z nagrody i realizacji tego projektu jest tym większa, że pomysł na to nagranie kiełkował w muzykach od lat – z różnych względów nie było jednak możliwości jego wcielenie w życie.


Z kolei czwarty z nagrodzonych duetów, czyli dr hab. Mariusz Sielski i Mateusz Kurcab, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości będą mogli zrealizować wspólnie projekt „Muzyka wolności”. Zaprezentuje on mieszkańcom Małopolski dokonania wybitnego kompozytora, pianisty i męża stanu – Jana Ignacego Paderewskiego. W jego ramach przewidziano m.in. koncerty wraz z prelekcjami na temat artysty i polityka, który „u Wilsona wolność wygrał na fortepianie” oraz nagranie płyty z jego twórczością w nieco innej, zaskakującej odsłonie.

Koronczarki przypomną o zapominanym pięknie

Oprócz wybitnych muzyków z Małopolski, nagroda Ars Quaerendi trafiła także do przedstawicielek zapomnianej nieco sztuki koronczarskiej. Magdalena Cięciwa (jedyna czynna przedstawicielka koronki klockowej, czyli tradycyjnej szkoły zakopiańskiej) oraz Kinga Cięciwa (jej córka i naśladowczyni) zrealizują wyjątkowy projekt – za jego sprawą nagradzane na całym świecie koronczarki udadzą się w podróż po podhalańskich domach, gdzie odnajdą wzory koronek sprzed lat.

Później czeka je najbardziej pracochłonny etap, czyli wyplatanie koronek z odzyskanych wzorów. Zostaną przez nie wykonane serwety, chusty i szale góralskie, a nawet kołnierze, mankiety oraz pelerynki do strojów scenicznych Heleny Modrzejewskiej. Wspólnie wykonają też obrus z wzoru sprzed ponad 110 lat, który zostanie przekazany do kościoła na zakopiańskich Krzeptówkach. Później już tylko prezentacja wielomiesięcznych dokonań, warsztaty artystyczne i co chyba najważniejsze – dalsze zarażanie koronczarską pasją młodych ludzi z Podhala i Sądecczyzny.


Przypomnijmy, że laureatom nagrody Ars Quaerendi przyznano nagrody finansowe, na które przeznaczono aż 175 tys. zł z budżetu województwa. Laureaci w kategorii mistrz otrzymali po 6 tys. zł, a uczniowie – po 4 tys. zł. Na realizację zwycięskich projektów samorząd województwa przeznaczy po 25 tys. zł.

Dzięki nagrodzie Ars Quaerendi do tej pory powstało kilkadziesiąt wyjątkowych projektów teatralnych, muzycznych czy filmowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.aq.malopolskanagroda.pl.

opr. s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl