Piątek, 29 marca | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
04.10.2020 | Czytano: 14

Wybierasz się do Zakopanego?- Poza oscypkami koniecznie spróbuj kilku innych rarytasów (art. sponsorowane)

Jakie są najpopularniejsze dania kuchni podhalańskiej? Z pewnością większość odpowie, że kwaśnica, oczywiście oscypek z żurawiną, żeberka, golonki, dania z grilla. Tak to wszystko jest w kartach większości karczm, ale Zakopane to znacznie więcej smaków niż kwaśnica! Czego musisz spróbować?

Jadąc do Zakopanego porzuć swoją dietę, porcje w większości restauracji, karczm są duże, chyba że samodzielnie decydujesz, ile chcesz zjeść. Jak ma to miejsce w przypadku dań z grilla. Choć i kiełbasy, szaszłyki, golonki czy udka są niemałych rozmiarów. To miejsce, w którym warto kosztować nowych smaków. A jest ich sporo do poznania.

Regionalna kuchnia

Jadaj w karczmach, rodzinnych restauracjach, bo choć i tam dotarły już fast foody, to żal zapychać się takim jedzeniem. Omijając regionalne kuchnie, wiele tracisz. Wybierając lokal dobrze jest się sugerować ilością ludzi. Im więcej, tym lepiej o nim świadczy. Sposobem na znalezienie miejsc, gdzie dobrze można zjeść jest też internet. Podpowiedzi znajdziesz między innymi na stronie https://www.goral.pl/.

Kuchnia góralska nie tylko kwaśnicą stoi

Miłośnicy mięs z pewnością z Zakopanego wyjadą nasyceni, a króluje nie tylko wieprzowina. Choć golonek, żeberek, kotletów po góralsku nie brakuje. W Zakopanem warto posmakować również innych mięs, jak jagnięcina czy baranina. Wielu spróbowało i się w nich rozsmakowało, zwłaszcza że górale mają swoje sposoby na przygotowanie mięsa. Pieczeń jagnięca rozpływa się w ustach, a szaszłyki z baraniny zachwycają kubki smakowe. Poza tym w Zakopanem musisz spróbować różnych serów. Choć oscypki są najpopularniejsze, to kupisz także bryndze i korboce.

Placki po zbójnicku

Kubki smakowe podbijają placki ziemniaczane po zbójniku, czyli placki z sosem, często gdzieś pośrodku jeszcze jest kapusta, czyli danie dla konkretnego chłopa. Co nie znaczy, że kobiecie nie posmakuje, ale porcje są duże. Charakterystyczne dla podhalańskiej kuchni są hałuski, czyli takie malutkie kluseczki. A także moskole, placki wypiekane na blasze bądź patelni.

Dwugodzinna uczta dla podniebienia

Alternatywą dla kolacji w karczmie jest kulig, a po nim biesiada. Na niej również najesz się do syta, kosztując prawdziwych, góralskich wyrobów. Kuligi organizowane są w wielu miejscach, szczegóły sprawdzisz na stronie https://www.goral.pl/zakopane/kuligi/.

Zwieńczeniem musi być deser, bo jakże mogłoby być inaczej. Zakopane słynie z pysznych makowców, placków na miodzie i strudli.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl