Aktualności
Środa, 26 lutego 2020 19:20

Wsparcie województwa dla ratownictwa górskiego i wodnego

Wicemarszałek Łukasz Smółka spotkał się z przedstawicielami ratownictwa górskiego i wodnego z terenu Małopolski, by omówić działalność jednostek ratowniczych, a także wsparcie finansowe od województwa dla GOPR i WOPR. Jednym z tematów była kwestia budowy dyżurki ratowniczej na Turbaczu.
- Jednym z priorytetów działania Województwa Małopolskiego jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na terenie naszego regionu, dlatego też województwo dokłada wszelkich starań, aby wspierać wszystkie służby, które za nie odpowiadają. Poprawa efektywności działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Małopolan i turystów jest dla województwa bardzo istotnym zadaniem, które konsekwentnie realizuje poprzez udzielanie m.in. finansowego wsparcia - mówił wicemarszałek Smółka.

W tym roku w budżecie województwa zaplanowano środki finansowe na wsparcie ratownictwa górskiego w wysokość 750 tys. zł i ratownictwa wodnego w wysokości 450 tys. zł. Ponadto zaplanowano kwotę w wysokości 350 tys. zł na budowę dyżurki Grupy Podhalańskiej GOPR na Turbaczu.

Do 2019 r. na utrzymanie gotowości ratowniczej, prowadzenie działań ratowniczych oraz na organizowanie i prowadzenie szkoleń ratowników górskich i wodnych województwa przekazały łączne środki w wysokość 4,84 mln zł.


Na terenie województwa małopolskiego funkcjonuje pięć grup ratownictwa górskiego. Są to: Grupa Jurajska GOPR, Grupa Beskidzka GOPR, Grupa Podhalańska GOPR, Grupa Krynicka GOPR oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Oraz 10 grup ratownictwa wodnego: Krakowskie WOPR, Sądeckie WOPR, Tarnowskie WOPR, Gorlickie WOPR, Miejskie WOPR w Chrzanowie, Miejskie WOPR w Oświęcimiu, Wodne Pogotowie Ratunkowe w Nowym Targu, Fundacja Instytut Ratownictwa na Wodach Górskich i Powodziowych, Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej Oddział w Myślenicach, Oddział Regionalny w Olkuszu Śląskie WOPR.

opr.s/ zdj. UMWM
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl