Aktualności
Sobota, 2 lutego 2013 14:12

Wojewódzki Konserwator Zabytków: "obiekty kolejki na Kasprowy Wierch podlegają ochronie"

ZAKOPANE. Przed miesiącem pojawił się pomysł na zablokowanie prywatyzacji PKL, poprzez wpisanie kolei linowej na Kasprowy Wierch do ewidencji zabytków.
Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zwrócił się wtedy do delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu o włączenie stacji pośredniej i końcowej kolei linowej na Kasprowy Wierch do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Sugerował też stosowny wniosek do burmistrza Zakopanego - o włączenie stacji do gminnej ewidencji zabytków.

Janusz Majcher w piśmie do posła Arkadiusza Mularczyka wyjaśnia, że obecnie przeprowadzana jest weryfikacja zasobów zabytkowych miasta Zakopane, ale budynki dolnej, pośredniej i górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch zostaną włączone do gminnej ewidencji zabytków.

"Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków powiadomił mnie, że nie zostało wszczęte postępowanie w sprawie wpisu stacji kolejki na Kasprowy do rejestru zabytków. Przedmiotowe obiekty natomiast podlegają ochronie konserwatorskiej z tytułu wpisu do wojewódzkiej ewidencji zabytków" - dodaje burmistrz Zakopanego.

Przypomnijmy, że wpis do rejestru zabytków oznacza zmianę uwarunkowań prawnych dotyczących majątku spółki przeznaczonej do sprzedaży, bowiem potencjalny właściciel ewentualną modernizację obiektów wpisanych do rejestru będzie musiał konsultować z konserwatorem zabytków.

s/ zdj. NaszKasprowy.pl
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl