Aktualności
Środa, 17 grudnia 2014 19:52

Wizyta konsul generalnej Stanów Zjednoczonych Ellen Germain w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu

NOWY TARG. Na zaproszenie rektora prof. Iwona Grysa, PRWSZ odwiedziła dziś Ellen Germain - konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Spotkała się najpierw z władzami uczelni, które reprezentował Kanclerz PPWSZ dr inż. Kazimierz Wójcik oraz pełnomocnik rektora ds. strategii uczelni PPWSZ mgr Mieczysław Karpiel, dr Krzysztof Trochimiuk reprezentujący Kierunek Filologii Angielskiej PPWSZ.
Kanclerz na zorganizowanym spotkaniu poprzedzającym wystąpienie pani Konsul dla studentów - przedstawił pokrótce w Sali Senackiej historię uczelni, dotychczasowy jej dorobek oraz zaplecze dydaktyczne jakim dysponuje Podhalańska, a także dalszą perspektywę rozwoju uczelni. Doktor Krzysztof Trochimiuk natomiast omówił perspektywy dalszego rozwoju kierunku Filologia Angielska oraz zaprezentował ciekawe inicjatywy studentów Filologii jak premiera sztuki “Romeo i Julia” – Williama Shakespeare’a czy „Opowieść Wigilijna” – Charles’a Dickens’a wystawiane na scenie auli głównej PPWSZ nad którymi czuwają dr Ewa Panecka oraz dr Wojciech Majka. Inicjatywy studentów Filologii Angielskiej spotkały się z wielką aprobatą Konsul. Po prezentacji Konsul zwiedziła nowo oddane w tym roku laboratorium Instytutu Kosmetologii, bibliotekę uczelni oraz rozgłośnię studenckiego radia „Fala Podhala” gdzie udzieliła specjalnego wywiadu dla studentów.

W dalszej części swojego pobytu w PPWSZ Ellen Germain wygłosiła wykład zatytułowany „My road to diplomacy”. W spotkaniu w auli głównej uczestniczyło ponad 400 studentów, pracowników oraz młodzież z Podhala reprezentująca gimnazja i szkoły średnie z różnych miejscowości. W śród nich byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Krościenka nad Dunajcem, Gimnazjum im. Ks. Inf. Ferdynanda Machaya z Jabłonki czy uczniowie z nowotarskich liceów. Podczas wykładu Konsul Generalna podzieliła się swoimi doświadczeniami w pracy dyplomaty, a także odpowiadała na liczne pytania ze strony studentów oraz uczniów. W swoim wykładzie Konsul kładła w szczególności nacisk na to iż w życiu każdego z nas ważne są marzenia, że należy podejmować ryzyko i nie bać się zmian w swoim najbliższym otoczeniu życia codziennego. Za przykład podawała swoją osobę i jej własną, niekiedy krętą drogę do celu pełniąc przy tym różne funkcje od programisty komputerowego, po dziennikarkę a skończywszy na pracowniku dyplomacji.

W latach 2008-2011 pracowała jako zastępca radcy do spraw politycznych w Amerykańskiej Misji Dyplomatycznej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, gdzie była odpowiedzialna za sprawy dotyczące Bliskiego Wschodu, Azji oraz nierozprzestrzeniania broni atomowej. W latach 2007-2008 pełniła funkcję zastępcy radcy politycznego w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie. Ellen Germain pracowała również w Waszyngtonie. W latach 2003-2005 była oficerem politycznym w Biurze ds. Izraelsko-Palestyńskich Departamentu Stanu. W latach 2005-2006 pełniła funkcję zastępcy dyrektora oraz p.o. dyrektora w Biurze ds. Maghrebu, a w latach 2006-2007 w Biurze ds. Rosji, pracowała w zagranicznych placówkach dyplomatycznych w Tel Avivie, Londynie i Moskwie. Obecnie piastuje funkcję konsul generalnej w Krakowie od sierpnia 2012r.

opr.Przemysław Zachura – asystent rektora PPWSZ
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl