Aktualności
Piątek, 21 czerwca 2013 01:02

Wiceprezydent Krakowa ds. edukacji złożyła dymisję

Zastępca prezydenta Krakowa do spraw edukacji Anna Okońska-Walkowicz zrezygnowała ze stanowiska. Jej odejście z pracy w Urzędzie Miasta zapadło po spotkaniu z politykami Platformy Obywatelskiej. Odejdzie ze stanowiska 31 lipca. Jej następcą będzie Tadeusz Matusz, który był wcześniej dyrektorem Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa.
Okońska-Walkowicz powiedziała dziennikarzom, że postanowiła zrezygnować po spotkaniu z PO, która "nie chce z nią dłużej współpracować".

Jak dodała - "czuje się ofiarą polityki. Jej zdaniem, PO chce zbić na jej odwołaniu kapitał. Program PO w dziedzinie edukacji to projekty, które ja wcześniej prezentowałam i które są wdrażane" - powiedziała.

Przewodniczący krakowskiej PO Bogusław Kośmider odnosząc się do dymisji wiceprezydent podkreślił w rozmowie z PAP, że zmiany, które należy przeprowadzić w edukacji powinny być dokonywane w innym stylu. Jak ocenił, zabrakło komunikacji, tłumaczenia ludziom, dlaczego zmiany są konieczne.

Okońska-Walkowicz została wiceprezydentem Krakowa w październiku 2011 r. Rozpoczęła proces restrukturyzacji sieci szkół i wprowadziła zmiany w funkcjonowaniu szkolnych stołówek. Podejmowane przez nią działania spotykały się z oporem i protestami zarówno ze strony rodziców, nauczycieli, związków zawodowych jak i części radnych, którzy zarzucają jej, że lista szkół do likwidacji została źle przygotowana, a wiele decyzji nie było wcześniej konsultowanych z mieszkańcami.

Radni PiS nie kryją zadowolenia ze zmiany. - Nie będzie pani wiceprezydent, która przez niemal dwa lata szkodziła krakowskiej edukacji. Jej działalność powodowała permanentny chaos - mówiła radna Barbara Nowak.

Od nowego wiceprezydenta radni domagają się m.in. zwiększenia liczby przedszkoli samorządowych, przywrócenie stołówek w szkołach podstawowych i gimnazjach, przywrócenia finansowania zajęć dodatkowych w szkołach i przekazania większych środków na działalność Młodzieżowych Domów Kultury. Chcą także przeprowadzenia audytu placówek oświatowych pod kątem bazy lokalowej i wyposażenia.

opr.s/

źródło: PAP, TvPInfo

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl