Golemo
Aktualności
Piątek, 28 września 2018 18:00

Weekend pełen atrakcji dla seniorów

Zwiedzanie XIX-wiecznej cerkwi w Bartnem, podziwianie Tarnowa z wieży ratuszowej czy możliwość poznania kultury starożytnego Egiptu w... samym sercu Krakowa – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na seniorów już w ten weekend 28-30 września.
Co najważniejsze, będzie można z nich skorzystać za darmo lub za symboliczną kwotę. A to zaledwie niektóre atrakcje, które będą czekać w prawie 130 miejscowościach Małopolski dzięki akcji akcji 60+ Kultura.
Atrakcyjne zniżki, darmowe wejścia, turnieje z nagrodami

Podobnie jak w ubiegłych latach, w akcji wezmą udział małopolskie instytucje kultury. Na seniorów czekają m.in. zniżki na festiwale muzyczne (Dni Muzyki Organowej w Filharmonii Krakowskiej), spektakle ("Rabacja" i "Bolesław Śmiały" Teatru im. J. Słowackiego) czy wystawy ("Jaremianka" w Cricotece, "Women. Milton Greene" w Centrum Sztuki Mościce). Osoby powyżej 60. roku życia będą mogły za darmo zajrzeć też m.in. do Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie czy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Małopolski weekend seniora wypełnią także wydarzenia o charakterze specjalnym. Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało Turniej Egipskiego Memory (z atrakcyjnymi nagrodami!). Seniorzy nieodpłatnie mogą wziąć udział również w IV Zjeździe Karpackim na terenie Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu. W ramach akcji 60+ Kultura odbędzie się także debiut "AKtywnej AKademii”– specjalnej oferty Muzeum Armii Krajowej w Krakowie adresowanej dla seniorów. Uczestnicy I spotkania będą mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych oraz grze wielkoformatowej na planszy o powierzchni 50 m2.

Kultura dla seniora... nie tylko w ten weekend

Warto przypomnieć, że "weekend seniora" to nie jedyna okazja do skorzystania z propozycji małopolskich instytucji kultury, adresowanej do seniorów. W Małopolsce można znaleźć wiele ciekawych wydarzeń przez cały rok. Przykłady? Raz w miesiącu krakowska Cricoteka zaprasza wszystkich seniorów do Laboratorium Sceny, gdzie mogą poznać przestrzeń samego muzeum i jego otoczenia, rozwinąć własne kompetencje odbioru sztuki, a także wspólnie tworzyć. W każdą środę i sobotę Muzeum Armii Krajowej organizuje z kolei dla seniorów specjalny cykl zajęć edukacyjnych. Oprócz zwiedzania wystaw uczestnicy mogą obejrzeć przygotowywane prezentacje lub filmy dopełniające informacje o ekspozycjach oraz wymienić się własnymi spostrzeżeniami w temacie.

Własny cykl zajęć dla seniorów prowadzi również Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Co wtorek odbywają się tam spotkania, których celem jest popularyzacja archeologii wśród grupy wiekowej 60+. Specjalną zniżkę na wszystkie bilety oferuje seniorom co środę i niedzielę Teatr Słowackiego.

W aktywizację starszych odbiorców angażują się również małopolskie instytucje kultury spoza Krakowa. Muzeum Okręgowe w Tarnowie nawiązało współpracę z Uniwersytetem III Wieku, działającym przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Dzięki temu seniorzy mają możliwość udziału w wykładach dotyczących różnych aspektów kultury i historii. Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu organizuje z kolei projekcje pod hasłem Filmoteka Dojrzałego Człowieka. Raz w miesiącu seniorzy mogą obejrzeć najnowsze produkcje zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców, płacąc za bilet tylko 11 zł.

Warto dodać, że jesienią dzięki wspólnej akcji Województwa Małopolskiego i Miasta Kraków, po raz 8. zostaną przyznane certyfikaty dla krakowskich Miejsc przyjaznych seniorom. To wyróżnienie obejmujące także instytucje kultury, a dotyczące miejsc, w których osoby starsze mogą czuć się swobodnie.

Akcja 60+ Kultura została zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ma zwracać uwagę na potrzeby najstarszej publiczności. Propozycje przygotowane specjalnie przez instytucje kultury Województwa Małopolskiego można znaleźć poniżej (PDF).


źródło: Urząd Marszałkowski woj. Małopolskiego
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl