Aktualności
Piątek, 17 maja 2013 15:29

Ważne sprawy polskich rodzin - prezydent Bronisław Komorowski w Nowym Sączu

W drugim dniu wizyty w Małopolsce prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Nowy Sącz. Wspólnie z marszałkiem Małopolski Markiem Sową uczestniczył w debacie „Ważne sprawy polskich rodzin. Prezydenckie spotkania obywatelskie”, zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie i Uniwersytet Warszawski.
Podczas debaty przedstawiciele samorządu województwa oraz małopolskich gmin podpisali deklarację w sprawie Małopolskiej Karty Rodziny.

Debatę „Ważne sprawy polskich rodzin. Prezydenckie spotkania obywatelskie” rozpoczął marszałek Marek Sowa: - Istotę rodziny trudno zamknąć w prostych słowach. Istotą rodziny jest każdy z nas tutaj obecnych, ze swoimi rodzinnymi doświadczeniami, wyobrażeniami, oczekiwaniami. Ale prawda o rodzinie jest nadzwyczajnie prosta: to przecież w rodzinie się rodzimy, przy niej wzrastamy i w niej jesteśmy kształtowani. Do budowania rodziny dążymy w młodości i ostatecznie u schyłku życia pośród rodziny chcielibyśmy odchodzić - mówił marszałek. Przywołał słowa Jana Pawła II: "Wiemy, że rodzina jest pierwszą i podstawową ludzką wspólnotą. Jest środowiskiem życia i środowiskiem miłości. Życie całych społeczeństw, narodów, państw, Kościoła, zależy od tego, czy rodzina jest pośród nich prawdziwym środowiskiem życia i środowiskiem miłości."

Marszałek zaznaczył, że małopolskie rodziny, w porównaniu z sytuacją w innych regionach kraju, zawyżają statystyki. W Małopolsce częściej zawieramy związki małżeńskie, rzadziej się rozwodzimy, mamy więcej dzieci i żyjemy dłużej. - Jesteśmy jednym z nielicznych województw mających dodatni przyrost naturalny – mówił. Podkreślił jednak, że statystyki nie mogą przysłaniać ogólnych trendów. - Dlatego walczymy o godne warunki życia i miejsca pracy. Ubóstwo jest jednym z najważniejszych zagrożeń dla rodziny. Stąd walce z tymi zagrożeniami poświęcamy wiele miejsca w przygotowywanych przez nas programach strategicznych Kapitał Ludzki i Rynek Pracy oraz Włączenie Społeczne – dodał marszałek.

- To już drugie ze spotkań obywatelskich poświęconych sprawom rodziny. Możemy w ten sposób dać pewien przykład, dyskutując i rozwiązując sprawy polskich rodzin, spotykając się na terenie województwa, które nie przeżywa głębokiego kryzysu demograficznego, nie przeżywa kryzysu urodzeń - mówił z kolei prezydent Bronisław Komorowski. I dodał: - Szczególnie południowa część tego województwa, a więc także obszar gdzie dziś się znajdujemy, może być pewnym wzorcem, a przynajmniej źródłem refleksji, dlaczego tak się dzieje, że w niektórych rejonach kraju bardziej a w innych mniej daje o sobie znać kryzys demograficzny, dla Polski bardzo niebezpieczny, jeśli się utrwali jako tendencja.
Bronisław Komorowski podkreślił, że spotkanie w Nowym Sączu i debata o sprawach rodzin to wyjątkowa okazja do dyskusji i szukania rozwiązań. - Wcale nie musimy grzęznąć w poczuciu beznadziejności, że jakieś trendy ogólnoświatowe, ogólnoeuropejskie, a nawet ogólnopolskie są nieuchronne, że zmienią to, co wszyscy traktujemy jako rzecz niesłychanie ważną, dającą ogromne źródło satysfakcji i radości, jakim jest posiadanie rodziny, w której dzieci są pożądane i oczekiwane, witane z radością i gdzie jest ta silna wola wychowania ich na dobrych obywateli, na dobrych ludzi.

Marszałek Marek Sowa i wicemarszałek Wojciech Kozak podpisali deklarację w sprawie Małopolskiej Karty Rodziny. Podpisy pod dokumentem złożyli również reprezentanci małopolskich gmin, które chcą uczestniczyć w pracach nad przygotowaniem karty.

W deklaracji czytamy m.in. że karta zagwarantuje rodzinom wielodzietnym oraz rodzinom zastępczym dostęp do atrakcyjnej oferty świadczonej przez instytucje publiczne i prywatne, w obszarze edukacji, transportu i komunikacji, kultury, sportu i turystyki. Ma się również przyczynić do poprawy wizerunku dużych rodzin i ich prestiżu w społeczeństwie.

Z Nowego Sącza prezydent RP udał się do Oświęcimia, gdzie weźmie udział w konferencji „Małopolska – Śląskie. Silni partnerzy w Europie”. Wizyta w Oświęcimiu jest ostatnim punktem pobytu prezydenta RP w Małopolsce.

opr.s/ zdj. Michał Adamowski

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl