Aktualności
Poniedziałek, 7 lipca 2014 09:40

Wakacje w Gminie Łapsze Niżne (artykuł sponsorowany)

Gmina Łapsze Niżne to wymarzone miejsce na atrakcyjne i aktywne spędzenie czasu wolnego. Malownicze miejsca, urocze zabytki, piękne krajobrazy oraz liczne atrakcje turystyczne, to wszystko czeka na odwiedzających Gminę Łapsze Niżne, każdy znajdzie coś dla Siebie.
Swoją podróż rozpoczniemy od Trybsza, już tutaj spotykamy przepiękny XVI wieczny kościółek z drewna, z rewelacyjnymi malowidłami na ścianach i suficie. Zrelaksować możemy się nad górską rzeką, Białką, która stanowi granicę Gminy Łapsze Niżne oraz oddziela Spisz od Podhala. Białka odznacza się wysokim stopniem czystości, otaczające ją lasy świerkowe dostarczają wyjątkowych walorów estetycznych, efektu dodają białe, bochenkowate otoczaki granitowe. W remizie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej usytuowana jest Izba Pamięci i Tradycji OSP w Trybszu, gdzie po uprzednim kontakcie z strażakami można zobaczyć dzieje trybskiej straży pożarnej od 1910 roku. Kolejnym ciekawym punktem podróży po gminie są Łapsze Wyżne, wspaniały, zabytkowy kościół stanowi główną atrakcję tej miejscowości. Stąd można udać się na Łapszankę, gdzie czekają nas przepiękne widoki ze szczytu miejscowości. Następnym punktem są Łapsze Niżne, siedziba Urzędu Gminy, Ośrodka Zdrowia.

Kacwin, przepiękna miejscowość na skraju gminy. Miejscowość szczyci się malowniczymi krajobrazami wodospadów oraz wzniesień. Spotkać można również zabytkowa świątynia, a także kaplice, dodatkowo średniowieczne spichlerze zbożowe, zwane „Sipańcami”. Następnym i kulminacyjnym punktem jest miejscowość Niedzica, oraz Niedzica-Zamek. W Niedzicy znajduje się Gminny Ośrodek Kultury, przepiękny kościół pw. Św. Bartłomieja z XIV wieku z równie piękną polichromią. Jest to wspaniale zachowana osada turystyczna z licznymi atrakcjami rozrywkowymi(kręgielnia, minigolf, park linowy, park miniatur). Nad Niedzicą króluje XIV wieczna warownia, szerzej znana jako Zamek Dunajec, historia regionu powiązana z warownią jest tak samo fascynująca jak cała Gmina Łapsze Niżne. W Niedzicy-Zamku zobaczymy również budynek dawnej celnicy jak również piętrowy spichlerz. Przepiękne krajobrazy z Zamkiem i Jeziorem Czorsztyńskim w tle zapierają dech w piersiach.

Na zwiedzających czeka przygotowana i zabezpieczona plaża Zamajerz wraz z atrakcjami. Kolejnym punktem jest Falsztyn, gdzie znajduje się malowniczo położony rezerwat przyrody „Zielone Skałki”. Fascynujące krajobrazy niczym obrazy spod pędzla największych mistrzów można oglądać z szczytu miejscowości. Naszą wędrówkę po gminie kończymy we Frydmanie, jednej z najbardziej atrakcyjniejszych miejscowości Spisza. Rynek z wczesnogotycką świątynią, której uwieńczeniem jest wyjątkowa wież zakończona attyką. Kasztel z 1585 roku, czy też tzw. „piwnice frydmańskie” do przechowywania wina. Tutaj także znajduje się przystań, gdzie możemy wypożyczyć łódki, rowerki wodne, a także pole kempingowe. W każdej miejscowości funkcjonuje świetlica wiejska(komputery z dostępem do Internetu; bilard; ping-pong itp.), plac zabaw dla dzieci. Sieć ścieżek rowerowych jest tutaj również dobrze rozwinięta, co więcej prowadzą one Nas nie tylko po terenie gminy, ale możemy dostać się na Słowację(Łapszanka – Osturnia; Kacwin – Wielka Frankova; Niedzica – Spiska Stara Veś).

Dla miłośników jednośladów z napędem w postaci własnych nóg przygotowano mobilną aplikację oprowadzająca po ścieżkach i atrakcjach (www.przewodnik.lapszenizne.pl), zaś dla osób wybierających się na Polski spisz portal turystyczny www.turystyka.lapszenizne.pl. Na terenie gminy funkcjonuje również system powiadamiania SMS o wydarzeniach kulturalnych, sportowych i muzycznych, a także informujący o zagrożeniach jak może spłatać pogoda.

„Zaprosome śićkich do nasyj dziedziny, do Gminy Łapse Niżne!”
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl