Aktualności
Środa, 12 września 2018 14:13

W szpitalu im. JPII oddano do użytku Centrum Torakoonkologii i Transplantologii

W szpitalu im. JPII oddano do użytku Centrum Torakoonkologii i Transplantologii. Nowy ośrodek zapewni kompleksową opiekę pacjentom z chorobami klatki piersiowej.
Lekarze z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II od wielu lat zapewniają pomoc pacjentom, którzy – głównie z powodu nowotworów – wymagają operacji klatki piersiowej. Niewielka powierzchnia oddziału torakochirurgii uniemożliwiała jednak specjalistom prowadzenie kompleksowego leczenia wszystkich potrzebujących Małopolan.

Żeby zapewnić chorym lepsze warunki leczenia, dyrekcja placówki zdecydowała się na utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Torakoonkologii i Transplantologii. Nowy ośrodek ma swoją siedzibę w rozbudowanym i zmodernizowanym pawilonie szpitala, gdzie do tej pory mieścił się oddział torakochirurgii. Dzięki przebudowie powierzchnia, jaką mają do swojej dyspozycji specjaliści od chorób klatki piersiowej zwiększyła się o ponad 312 m kw. W ramach inwestycji powstała nowa sala operacyjna, dodatkowe pomieszczenia do wybudzania pacjentów po wykonanych zabiegach, sale intensywnego nadzoru pooperacyjnego, izolatki dla pacjentów zakażonych lekoopornymi drobnoustrojami, pracownia fizjoterapii ze stanowiskami do rehabilitacji chorych, pracownia badań czynnościowych oraz badań USG.

Stworzone centrum zostało wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Szpital zakupił m.in. nowy rezonans magnetyczny, umożliwiający przeprowadzanie szczegółowej diagnostyki, aparat RTG, respiratory czy defibrylatory. Z kolei w salach dla pacjentów pojawiły się wygodne łóżka z materacami zapobiegającymi powstawaniu odleżyn.

Utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Torako­onkologii i Transplantologii pochłonęło łącznie 22 mln zł. 17,5 mln zł na ten cel placówce udało się uzyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Nowy ośrodek został oficjalnie otwarty we wtorek 11 września.

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl