Aktualności
Sobota, 5 lipca 2014 22:18

W Zakopanem prezentowanych jest ponad 80 grafik Rubensa (zdjęcia)

ZAKOPANE. - Rubens jest jednym z najważniejszych artystów. Ta wystawa jest bez precedensu w historii naszego kraju. Nigdy dotąd nie mogliśmy przez jego grafikę poznać jego malarstwa - mówił podczas otwarcia wystawy dzieł mistrza baroku. prof. Adam Brincken.
- Bardzo chciałbym podziękować burmistrzowi za szczyt jaki mnie spotkał. Praca nad taką kolekcją nie zdarza się często. 22-letni Rubens urodził się dla kultury europejskiej dzięki dwóm tryptykom, które możemy teraz podziwiać w katedrze w Antwerpii. Dlatego w centrum tej ekspozycji postanowiłem stworzyć możliwość spotkania tych dwóch tryptyków. Te prace zbudowały jego potęgę artystyczną. U nikogo innego w pracowni nie tworzyli inni wielcy artyści, jak u Rubensa. Na przykład Antoon van Dyck - wyjaśniał prof. Brincken, któremu powierzono aranżacje ekspozycji.

Prezentowane pod Tatrami grafiki pochodzą z Regionalnego Muzeum Sztuki i Historii Kultury w Siegen,gdzie urodził się Peter Paul Rubens. Placówka posiada 1100 dzieł Rubensa. Artysta tworzył alegorie religijne, sceny mitologiczne i biblijne, historyczne, sceny rodzajowe, portrety, pejzaże.

Na wystawie w Zakopanem zatytułowanej "Siła i patos. Barokowy świat mistrza Rubensa" znalazły się m.in. takie działa jak "Święta Katarzyna", "Podniesienie krzyża", "Bitwa Amazonek", "Ustanowienie Ostatniej Wieczerzy" oraz "Stara kobieta z chłopcem i świecą" (opatrzona opisem: "Odpalić światło świecy od świecy, czy można tego zabronić? Nawet, gdy tysiące odbiorą jej to światło, jej nic nie ubędzie").

Zakopane i niemieckie Siegen nawiązało współpracę 25 lat temu. Wystawa "Siła i patos..." jest podsumowaniem jubileuszu. - To wielki wysiłek organizacyjny, który trwał parę lat. Wystawa była pretekstem do całkowitej modernizacji galerii. Galeria ma ponad sto lat i to jest jej pierwsza tak duża modernizacja, która pozwala na tak nowoczesną ekspozycję. Dzięki tej międzynarodowej współpracy galeria osiągnęła zupełnie nowy poziom. Ten poziom nie powinien być obniżany w przyszłości - zapowiedział burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Przebudowę zakopiańskiej galerii docenił Steffen Mues: - Cieszymy się, że świętujemy jubileusz 25-lecia podrożą grafik w to miejsce. Wystawa wymagała niezwykle intensywnych przygotować. Cieszę się, że zobaczyłem tę galerię w tak zmienionym stanie. Widziałem ją półtora roku temu i zmieniła się nie do poznania, spełniając wszystkie bardzo wysokie wymagania konserwatorskie - podkreślił burmistrz Siegen. I dodał: - Podróże międzynarodowe grafik Rubensa to rzadkość. To pierwsza "wizyta Rubensa" w Polsce. Cieszę się, że jest to Zakopane, i że jest tak głośno o tej wystawie. To nie jest tylko reklama dla Zakopanego, ale też dla Siegen i naszego muzeum.

Jak przypomina komisarz wystawy prof. dr Ursula Blanchebarbe - Rubens jako mistrz grafiki jest mniej znany niż jako Rubens malarz. - "Na tej wystawie nie znajdziemy stereotypów o twórczości Rubensa czyli słynnych kobiet o rubensowskich kształtach. Grafiki za jego czasów były najczęściej tworzone jako ilustracje" - wyjaśnia.

Prezentowane w Zakopanem dzieła są opatrzone tzw. "przywilejem Rubensa", czyli sygnaturą "Cum privilegis Regis", która jest symbolem współcześnie rozumianym jako prawa autorskie.

Ekspozycji towarzyszy katalog w trzech wersjach językowych, do wszystkich 81 grafik prezentowanych na wystawie. Wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach można będzie oglądać do końca sierpnia. Ze względu na zalecenia konserwatorskie jednorazowo będzie ją mogło zobaczyć 20 zwiedzających.

Pracownicy Miejskiej Galerii Sztuki zapowiadają organizację warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, które - w zależności od poziomu percepcji danej grupy - przybliżą tajniki warsztatu graficznego, tło epoki, postać artysty, problemy artystyczne, które twórczość Rubensa za sobą niesie. "Duże znaczenie będzie też miało przełamanie sztywnej opozycji widz-dzieło sztuki. Postaramy się więc ożywić tamtą epokę poprzez mini spektakle i wyjście z popularyzacją wystawy poza mury galerii w przestrzeń publiczną. Służyć temu mają towarzyszące ekspozycji publikacje, wykłady, wydarzenia poza przestrzenią galerii" - obiecują.

Dodatkowo ulicami Zakopanego jeździć będzie wóz Rubensa - konny, taki, którym jego rodzina przywędrowała do Siegen - z reklamą wystawy. Powożący rozdawać będą jabłka - symbol często pojawiający się w ikonografii artysty.

Komitet Honorowy wystawy tworzą: Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Werner Köhler - Konsul Generalny Niemiec w Krakowie, Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Gut Mostowy - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz prof. Jerzy Jędrysiak.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej UNIA JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl