Golemo
Aktualności
Środa, 27 sierpnia 2014 16:07

W Szczawnicy powstanie Centrum Aktywnego Wypoczynku

Szczawnica wspólnie z 10 innymi gminami oraz Fundacją Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego) przystąpiła do partnerskiego projektu, któremu lideruje Fundacja Sądecka.
Projekt pozytywnie przeszedł ocenę merytoryczną i otrzyma wsparcie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Ten projekt to pierwszy krok - mówi burmistrz Grzegorz Niezgoda. - Dziś otrzymamy wsparcie na opracowanie dokumentacji projektowej, a w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej otrzymamy środki na realizację samej inwestycji. Szczawnica znalazła się w elitarnym gronie gmin, które zapoczątkowały budowę ważnego małopolskiego produktu turystycznego, jakim będzie sieć Centrów Aktywnego Wypoczynku. Centra to nie tylko zespół obiektów i tras biegowo-rowerowych, ale też dostęp do wielu produktów tej sieci, a także wpisanie się Szczawnicy w kalendarz szeregu imprez biegowych czy szerzej mówiąc sportowo-rekreacyjnych, nierzadko o zasięgu międzynarodowym.

W ramach projektu Szczawnica zaplanowała budowę tzw. Centrum Biegacza - przy dolnej stacji kolejki na Durbaszkę (bezpośrednio przy parkingu w Jaworkach), a także wytyczenie, oznakowanie i utwardzenie (w standardach obowiązujących w ramach sieci) dwóch tras:

- trasa I „Trzy rezerwaty” – prowadzi od centrum Jaworek, przez rezerwat Biała Woda, przez Radziejową w stronę Małych Pienin, następnie przez Wysoką i drogą nad Homolami do centrum Jaworek. Trasa, z której roztacza się widok na Tatry Bielskie i Małe Pieniny, przebiega przez rezerwaty Homole, Biała Woda, Zaskalskie-Bodnarówka na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Trasa biegowa o charakterze górskim anglosaskim, poziom: trudna (3/5) o długości 10 km, różnica wysokości na trasie wynosi 440 m;

- trasa II „Pasterska” prowadzi od centrum Jaworek w stronę Wąwozu Homole, następnie przez Wąwóz na Durbaszkę i dalej w stronę Jaworek na Bukowinki i w dół do centrum Jaworek. Trasa o charakterze górskim anglosaskim, poziom: trudna (3/5) o długości 8,2 km, różnica poziomów w przebiegu trasy wynosi 441 m. Na podbiegu i zbiegu dwa wyciągi (krzesełkowy) oraz schronisko całoroczne Durbaszka.

Źródło: Urząd miasta Szczawnica, oprac. r/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl