Aktualności
Poniedziałek, 20 stycznia 2014 20:56

W Nowym Targu ustanowiono Stefę Płatnego Parkowania. Będzie ona obowiązywać od poniedziałku do piątku

NOWY TARG. Podczas poniedziałkowej sesji radni podjęli uchwałę o utworzeniu Strefy Płatnego Parkowania. Zdecydowali o wysokości stawek opłat za parkowanie pojazdów na drogach publicznych w SPP i sposobie ich pobierania. Do projektu uchwały wprowadzono dwie zmiany. Jedną jest decyzja o niepobieraniu opłat za parkowanie w strefie w soboty, drugą - stosunkowo niewielkie rozszerzenie SPP.
SPP podzielona została na dwie części A i B. A to Rynek, B - oznacza ulice: Krasińskiego (od Orkana do Kościuszki), Kościelną, pl. Słowackiego, Szkolną, Parkową (wraz z drogą do MHL), Kolejową (od Krótkiej do Rynku), Harcerską, Jana Kazimierza (dwa odcinki), Długą (od Św. Doroty do Kilińskiego), Krzywą (od pl. Słowackiego do Długiej), Sokoła, Ogrodową (od Orkana do Krzywej), Św. Katarzyny, Kazimierza Wielkiego (od Rynku do Długiej), Jana III Sobieskiego, Orkana (tu rozgorzała dyskusja o wyłączeniu parkingu przed Szkołą Podstawową nr 5, tak by rodzice mogli zatrzymywać się na kilka minut i bezpiecznie odesłać dziecko do szkoły), Bolesława Wstydliwego, Szaflarską (od Królowej Jadwigi do Rynku), Waksmundzką (od Orkana do Św. Doroty), Krótką oraz Kościuszki (od Rynku do Krasińskiego).

W strefie A opłata jednorazowa wynosić będzie 1,5 zł za pół godziny; 3 zł za godzinę; za drugą godzinę 3,5 zł, za trzecią - 4 zł, za każdą następną - 3 zł. Analogicznie w strefie B: 1zł; 2 zł; 2,20 zł; 2,40 zł i 2 złote.

Dla Rynku nie będą w ogóle wydawane karty abonamentowe. Obowiązywać będą one tylko w strefie B. Mowa o kartach ogólnodostępnych, kartach dla mieszkańców i dla przedsiębiorców.

Ogólnodostępna karta abonamentowa, miesięczna kosztować będzie 150 zł, półroczna - 750 zł, a roczna - 1 500 zł. Mieszkańcy ulic objętych strefą zapłacą za kartę abonamentową 20 zł miesięcznie. Jeśli zdecydują się na wariant 6-miesieczny opłata wyniesie 120 zł. Za roczny abonament zapłacą 240 zł.

Dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Strefie Płatnego Parkowania abonamenty w wersji miesięcznej, półrocznej i rocznej kosztować będą odpowiednio: 75 zł; 375 zł i 750 zł.

Miesięczne zastrzeżenie sobie miejsca postojowego (tzw. koperty) to koszt 500 zł. Jednak w regulaminie zaznaczono, że jeśli ktoś zajmie nam naszą "kopertę" - to ani administrator strefy, ani zarządca drogi nie poczuwa się do rozwiązania problemu, bo taka sytuacja nie upoważnia właściciela zarezerwowanego miejsca do "wysuwania roszczeń".

Za przekroczenie opłaconego czasu parkowania lub nie dokonanie opłaty kierowca zapłaci 50 zł. Jeśli ureguluje należność w dniu wezwania do Biura SPP albo w następnym dniu roboczym - ta opłata wyniesie 25 zł.

Te opłaty pobierane będą od poniedziałku do piątku w godz. 8.oo - 17.oo. Wcześniej proponowano także soboty (od 8.oo do 13.oo), ale po dyskusji na temat "konieczności wspierania handlu w soboty" - zrezygnowano z tego zapisu.

Postój pojazdów zaopatrzenia oraz taksówek w strefie (w czasie jej obowiązywania) jest odpłatny jak w przypadków innych pojazdów. Dla wyjaśnienia - taksówki znajdujące się na "postojach" w SPP - nie płacą za to.

Z opłat zwolnione są oznakowane pojazdy służb miejskich i technicznych (jeśli pracownicy wykonują obowiązki służbowe), samochody osób niepełnosprawnych (dotyczy to miejsc oznaczonych znakami i tabliczkami o ich przeznaczeniu dla pojazdów osób nie w pełni sprawnych). Stawka zerowa obowiązuje też pojazdy jednośladowe.

Wykupienie biletu w automacie parkingowym może być dokonane gotówką lub karta płatniczą. Co ważne - obszar SPP uważa się za teren niestrzeżony.

Za ustanowieniem w mieście SPP głosowało 17 radnych, 3 było przeciw, 1 osoba się wstrzymała od głosu. Uchwała Rady miasta wejdzie w życie za kilka tygodni.

s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl