Aktualności
Piątek, 29 sierpnia 2014 21:59

W Nowym Targu powstaje Akademicka Drużyna Hokejowa

- To jest zbójnicki krok ze strony uczelni, ale właściwy, który da obfity plon – powiedział senator RP, prof. Stanisław Hodorowicz podczas aktu podpisania umowy o powołaniu hokejowej drużyny akademickiej przez PPWSZ w Nowym Targu i MMKS Podhale Nowy Targ.
- Tworzymy zręby drużyny młodzieżowej – mówił rektor uczelni, prof. Iwon Grys. – Zawodnicy dostają możliwość studiowania na naszej uczelni. Mamy kilka kierunków do wyboru. Będzie to drużyna międzynarodowa. Akceptujemy ten projekt. Wyrażam zgodę na indywidualny tok studiów, bo będą takie sytuacje, że zajęcia będą się pokrywały z meczami. To jest projekt dużej skali. W 14- letniej historii uczelni nie było tak dużej grupy studentów z indywidualnym tokiem studiów i do tego obcokrajowców.

- Historyczna chwila w życiu uczelni i podhalańskiego grodu – dorzuca Stanisław Hodorowicz. – Być może za niedługo drużyna będzie brać udział w poważnych rozgrywkach. To jest innowacyjny projekt w Polsce, spotykany na amerykańskich uczelniach. Podhale wychowało mnóstwo olimpijczyków, święciło sukcesy, ale ostatnio było niewidoczne. Podpisana umowa powinna poważnie to zmienić. Tak się buduje nową rzeczywistość. Ważny moment w życiu uczelni, miasta i klubu. Zrozumienie resortu ułatwi nam to przedsięwzięcie.

Monika Hołowczak, która z ramienia klubu zastępowała nieobecną prezes Agatę Michalską, zachęcała do studiowania. – Minimum 25 studentów powinna liczyć drużyna – powiedziała. – Trwają rekrutacje – odpowiedziała na zaczepki, by wymieniła jaka proporcja będzie graczy zza granicy i polskich.

Ile będzie wynosiło czesne? – zapytałem władze uczelni. – 2200 euro dla obcokrajowca na semestr – odparł rektor, ale szybko dodawał. – Rektor ma uprawnienia do 50% ulgi w zależności od kondycji finansowej przyszłych studentów.
PZHL jak na razie nie przyznał licencji akademickiej drużynie na grę w pierwszej lidze. Tylko dlatego, że… – W myśl regulaminu w rozgrywkach I ligi nie mogą występować obcokrajowcy – twierdzi prezes PZHL, Dawid Chwałka.
- Wczoraj późnym wieczorem otrzymaliśmy pismo z hokejowej centrali. Mamy przedstawić plan i zakres działanie – tłumaczy rzecznik prasowy MMKS Podhale Jerzy Pohrebny.

Zasadne więc jest pytanie: czy to jest projekt biznesowy czy sportowy? – Sportowy aspekt jest najważniejszy – przekonuje Jerzy Pohrerny.

Stefan Leśniowski

źródło: SportowePodhale

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl