Aktualności
Czwartek, 5 marca 2015 18:11

W Nowym Targu gościła Konsul Generalna Węgier dr hab. Adrienne Kormendy

W Nowym Targu z roboczą wizytą przebywała dr hab. Adrienne Körmendy Konsul Generalny Węgier w Krakowie. Podczas swojego pobytu spotkała się w Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Historycznego, aby omówić m.in. stan przygotowań do Międzynarodowego Seminarium Naukowego pt. „Stosunki polsko – węgiersko – słowackie na przestrzeni dziejów”, które odbędzie się w dn. 9-10 marca br.
- Pani konsul wyraziła radość z faktu, iż w konferencji weźmie udział tak wielu młodych badaczy z Polski, ale również goście ze Słowacji i Węgier. Kontakty historyków i politologów młodego pokolenia, w ocenie Pani Konsul, to szansa na podtrzymanie ale przede wszystkim zacieśnienie współpracy środowisk i ośrodków naukowych. To także doskonała okazja do skonfrontowania ocen i poglądów na wspólne, niejednokrotnie bardzo skomplikowane relacje na przestrzeni wieków. Przedsięwzięcia jak organizowane w Nowym Targu seminarium naukowe, to zatem doskonała okazja do nawiązania przyjaznych kontaktów i ich twórcze rozwijanie, choćby poprzez realizację wspólnych międzynarodowych projektów edukacyjnych - relacjonują członkowie PTH.

Wskazała jako dobry przykład takiej owocnej współpracy, program edukacyjny pn. „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”, zrealizowany w 2014 r. przez Forum Małopolskich Oddziałów PTH. Konsul zachęcała do kontynuowanie takich przedsięwzięć, jednocześnie deklarował pomoc w nawiązaniu kontaktów z węgierski partnerami oraz pomoc merytoryczną i organizacyjną. Konsulat Generalny w Krakowie otwarty jest na współpracę ze wszystkimi środowiskami naukowymi, artystycznymi, kulturalnymi z całej Małopolski pragnącymi rozwijać dwustronne kontakty kulturalne i gospodarcze.

W trakcie swojego pobytu w Nowym Targu zwiedziła budynek Bursy Gimnazjalnej, zapoznała się z historią gmachu oraz postacią jej twórcy dr Janem Bednarski i obejrzała wystawę czasową w przyziemiu budynku.

W blisko dwugodzinnym spotkaniu z Adrienne Körmendy uczestniczyli: Robert Kowalski – prezes Oddziału PTH w Nowym Targu, Jagoda Jurkowska – wiceprezes oddziału oraz Gabriel Szuster reprezentujący Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie i jednocześnie członek oddziału PTH.

opr.s/

źródło: PTH o/Nowy Targ

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl