Golemo
Aktualności
Środa, 24 stycznia 2018 08:45

W Krakowie zbierają podpisy pod projektem uchwały Rady Miasta likwidującej opłatę targową

Od czwartku w rejonie krakowskich targowisk będą zbierane podpisy pod projektem uchwały Rady Miasta likwidującej opłatę targową w Krakowie. To akcja stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa, które chce zgłosić taki projekt w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Jak przekazują inicjatorzy akcji, z informacji od zarządców placów wynika, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat obroty na placach spadły o 30-70 procent. Likwidacja opłaty targowej ma być sposobem na wsparcie kupców, pomóc w konkurowaniu z hipermarketami.

Opłata targowa to jeden z lokalnych podatków. Płaci go każdy, kto handluje na placu targowym. Wysokość opłaty jest uzależniona od odległości targowiska od centrum oraz od powierzchni stoiska, które dany kupiec zajmuje. Jak przypomina LAdK, wysokość tego podatku i to, czy w ogóle będzie istniał, jest w gestii władz miasta.

Opłata targowa wynosi w zależności od placu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie; np. pod Halą Targową stanowi ona 14-30 proc. kosztów ponoszonych przez kupców (płacą oni też opłatę eksploatacyjną na rzecz zarządzającego targowiskiem). Według Łukasza Gibały opłata targowa to dla kupców dodatkowe obciążenie, które powoduje, że część z nich rezygnuje z handlu na placach targowych.

opr. ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl