Aktualności
Wtorek, 21 listopada 2017 17:10

W Krakowie powstanie Centrum Muzyki

Za kilka lat w Krakowie powstanie Centrum Muzyki, w którym znajdą się nowoczesne sale koncertowe, a artyści z Małopolski zyskają doskonałe warunki do pracy i tworzenia. Już wiadomo, że swoje próby będą mogły tu odbywać najważniejsze krakowskie zespoły, w tym artyści z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.
Ale to nie wszystko – oprócz wyjątkowego kompleksu muzycznego, w bezpośrednim sąsiedztwie Bulwaru Kurlandzkiego i Wisły, powstanie też nowa, tętniąca życiem przestrzeń wypoczynku dla mieszkańców oraz turystów.

We wtorek, 21 listopada 2017 r. został podpisany akt notarialny, który sfinalizował pierwszy etap zamiany gruntów pomiędzy Województwem Małopolskim a Agencją Mienia Wojskowego. Dzięki temu, na dotychczasowych działkach AMW przy ul. Skrzatów będzie mogło powstać Centrum Muzyki, a na gruntach przy ul. Czerwone Maki – posiadanych do tej pory przez województwo – zbudowane zostaną mieszkania dla żołnierzy i ich rodzin.

Przypomnijmy, że to kolejna wymiana gruntów w związku z budową Centrum Muzyki. Wcześniej Gmina Miejska Kraków pozyskała od Agencji Mienia Wojskowego inny teren przy ul. Skrzatów – to tu w przyszłości powstanie park miejski leżący w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Muzyki. W zamian miasto przekazało Agencji Mienia Wojskowego działki położone przy ul. Smoleńskiego i Stefczyka, na których także zostaną zbudowane budynki mieszkalne.

Centrum Muzyki, które ma powstać do 2024 r., będzie wspólnie prowadzone przez Województwo Małopolskie i Gminę Miejską Kraków. Jego budowa będzie możliwa dzięki wspólnemu działaniu, zaangażowaniu i determinacji obu samorządów oraz Agencji Mienia Wojskowego:

- Dobra współpraca zawsze niesie za sobą korzyści dla mieszkańców oraz rozwoju całego regionu. Dzięki zaangażowaniu samorządów Małopolski i Krakowa, a także Agencji Mienia Wojskowego, w sercu naszego województwa powstanie kolejna, wyjątkowa instytucja kultury, jaką będzie Centrum Muzyki. Mieszkańcy oraz osoby odwiedzające Kraków i Małopolskę znajdą w nim wyjątkowe wydarzenia muzyczne, ale także niebanalne miejsce do wypoczynku. Z kolei małopolscy artyści będą mieć doskonałe warunki do codziennych prób i występów - mówił marszałek Jacek Krupa podczas konferencji prasowej po podpisaniu aktu notarialnego. Wzięli w niej udział także: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes AMW Dominik Zaremba, przewodniczący Rady Nadzorczej AMW Paweł Kurtyka oraz radny województwa i przewodniczący Komitetu Honorowego Budowy Centrum Muzyki Kazimierza Barczyka.

Nowe Centrum Muzyki i jego sale koncertowe będą reprezentować najwyższy, światowy poziom. Kompleks obiektów tworzących Centrum Muzyki będzie charakteryzował się nie tylko innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi i urbanistycznymi, ale też doskonałą akustyką, z czego będą korzystać zarówno muzycy, jak i melomani. Inwestycja wpłynie też na kształt miasta – bo okolica CM ma się stać tętniącą życiem „muzyczną dzielnicą Krakowa”.

- Dzisiejsza umowa jest wynikiem podpisania listów intencyjnych pomiędzy Województwem Małopolskim, Gminą Miejską Kraków, Agencją Mienia Wojskowego i Akademią Muzyczną w Krakowie. Bardzo się cieszę, że właśnie w taki sposób udało się nam przypieczętować porozumienie i że już niedługo mieszkańcy Grzegórzek zyskają, oprócz wspomnianego Centrum Muzyki, całkiem nową zieloną przestrzeń. Zgodnie z ich oczekiwaniami, teren, który pozyskała dziś Gmina Miejska Kraków, zostanie w całości przeznaczony na park Grzegórzecki – podkreślał prezydent Jacek Majchrowski.

Jakie będą kolejne kroki? Jeszcze w tym roku planuje się przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia konkursu architektoniczno-urbanistycznego wraz z zagospodarowaniem parku miejskiego obok Centrum Muzyki. Samo jego ogłoszenie przewidziano na 2018 rok. Wybór wykonawcy inwestycji i same roboty budowlane planowane są na lata 2020-2023. Wstępny całkowity koszt inwestycji to ok. 265 mln zł.

Na zamianie gruntów skorzystają też mieszkający w Krakowie żołnierze oraz ich rodziny. W ramach zamiany gruntów Agencja Mienia Wojskowego uzyskała bowiem od województwa działki położone w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Dzięki temu powstaną tam budynki mieszkalne dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz ich bliskich. W pierwszej kolejności pod inwestycje dla żołnierzy przeznaczone zostaną tereny przy ul. Czerwone Maki – do prac projektowych Agencja Mienia Wojskowego przystąpi już w przyszłym roku.

- To istotne, aby poprzez racjonalną gospodarkę powierzonym mieniem Agencja Mienia Wojskowego realizowała ustawowe zadania w zakresie chociażby zakwaterowania Sił Zbrojnych RP. Dostrzegając potrzeby samorządów w zakresie powstania Centrum Muzyki i terenów zielonych udało się doprowadzić do trójstronnego porozumienia i osiągnąć optymalne warunki zamiany, zarówno dla agencji, jak i jednostek samorządowych. Każda ze stron może tym samym przystąpić do realizacji zadań własnych: dla agencji priorytetem jest rozpoczęcie inwestycji mieszkaniowej tak bardzo potrzebnej na terenie garnizonu Kraków, z uwagi na żołnierzy, którzy oczekują na mieszkania służbowe. Pozostałe grunty pozyskane w wyniku zamiany podlegać będą między innymi zagospodarowaniu celem pozyskania środków finansowych na dalsze inwestycje – mówi dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie Przemysław Wierzba.

Wartość przekazanych dziś przez województwo działek wynosi ponad 15 mln zł, a działki, które były dotychczas własnością Skarbu Państwa, są warte ponad 17 mln zł. Pomimo różnicy w wartości zamiana została dokonana bez obowiązku dokonywania dopłat.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl