Aktualności
Czwartek, 17 grudnia 2020 17:20

W Gorcach powstanie nowe schronisko górskie

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji modelowego schroniska górskiego na Lubaniu.
Spośród 90 prac komisja konkursowa wyłoniła laureatów, których przedstawiono podczas środowej wideokonferencji. Nad merytoryką konkursu czuwał krakowski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zgłoszone prace podlegały profesjonalnej ocenie sądu konkursowego, który w dniach 10-11 grudnia br. wybrał te najlepsze. Pula nagród dla zwycięzców to 45 tys. zł, z czego za I miejsce to 20 tys. zł, kolejno II miejsce – 15 tys. zł i III miejsce – 10 tys. zł.

Zwyciężyła praca, której autorami są: Sławomir Janas Pracownia ES-JOT, Kraków; Bartosz Pionka Pracownia Architektoniczna, Kraków; Architekt Michał Włosowicz, Kraków.


- Dla nas to bardzo ważny dzień - pierwszy krok w drodze do wielkiego projektu, wybudowania schroniska na Lubaniu. Będzie to na historycznym najdłuższym szlaku w Gorcach, a jak wiemy miejsce to nie miało szczęścia w historii. To już trzecie podejście to odbudowy, a przy tej okazji staraliśmy się wykorzystać wszystkie najlepsze siły do realizacji tego projektu. Cieszy nas ogromne zainteresowanie i liczba uczestników konkursu, za co oczywiście dziękuje – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia w niedalekiej przyszłości turyści odwiedzający Małopolskę zyskają w Gorcach nowoczesny i funkcjonalny obiekt, niezbędny podczas pieszych wędrówek. Wybudowanie nowego obiektu będzie kontynuacją tradycji schroniskowej Lubania zainicjowanej w 1937 roku przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy.

W latach 1937-1944 na tej trasie - na Samorodach pod szczytem Lubania (1211 m n.p.m.), istniało schronisko, które zostało spalone w czasie wojny przez Niemców. Pozostały po nim tylko murowane z cegły i kamienia ruiny przyziemia. Natomiast w latach 1973-1976 PTTK wybudowało na Polanie Wyrobki - nieco poniżej szczytu Lubania, małe schronisko górskie. Niestety i ten obiekt nie przetrwał próby czasu, ponieważ w 1978 roku spłonął doszczętnie.

Projekt jest realizowany w ramach otwartego konkursu ofert z turystyki „Małopolska Gościnna”. Wartość dotacji na całość przedsięwzięcia opiewa na kwotę 85 tys. zł i pochodzi z budżetu województwa.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl